banner ad

W Słupsku ustanowiono Rekord Polski we wspólnym czytaniu „Pana Tadeusza” Mickiewicza

30 listopada 2018


W środę 28 listopada 2018 roku na placu Zwycięstwa w Słupsku aktorzy Nowego Teatru wspólnie z mieszkańcami miasta ustanowili nowy Rekord Polski na najwięcej osób czytających wspólnie utwór Adama Mickiewicza. Łącznie 610 osób wzięło udział w lekturze Inwokacji „Pana Tadeusza”.

Do bicia rekordu przystąpili zarówno dorośli, jak i młodzież. W uzyskaniu wysokiej frekwencji pomogli nauczyciele słupskich szkół, którzy stawili się na placu Zwycięstwa wraz z uczniami swoich klas. Wszyscy otrzymali białe i czerwone kartki z tekstem Inwokacji, czyli słynnej apostrofy otwierającej utwór, zaczynającej się od słów „Litwo! Ojczyzno moja!”. Z kartek tych utworzono flagę Polski.

Żeby rekord został zatwierdzony przez Biuro Rekordów, w wydarzeniu musiały wziąć udział przynajmniej 302 osoby. Jak już wiemy, uczestników było dwukrotnie więcej, bo 610 osób. Do tej pory Rekord na najwięcej osób czytających jednocześnie „Pana Tadeusza” należał do czterech szkół z miasta i gminy Siedlce. Tam dzieło Mickiewicza czytało równocześnie 569 osób, niemniej czyniły to w czterech lokalizacjach.

Głównym celem bicia rekordu była popularyzacja epopei narodowej Mickiewicza. Wydarzeniu przewodzili aktorzy Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku, którzy rekordem uczcili premierę spektaklu „Pan Tadeusz” w reżyserii Dominika Nowaka.

Materiał filmowy z bicia Rekordu Polski możecie obejrzeć poniżej:

[am]
fot. Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku
źródło: Nowy Teatr, Biuro Rekordów

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy