W nowym „Asteriksie” pojawią się postacie wzorowane na Julianie Assange?u i doradcy prezydenta Françoisa Mitterranda

17 października 2015

36-asteriks-premiera
22 października odbędzie się światowa premiera nowego, 36. tomu przygód Asteriksa. Jak zapowiadają twórcy komiksu, pojawią się w nim postacie wzorowane na znanych osobistościach ze świata polityki.

Nowy tom przygód Asteriksa nosi tytuł ?Papirus Cezara? i będzie opowiadał o wojnie propagandowej, jaką Galowie stoczą z Rzymianami. To drugi album, który stworzyli nowi autorzy, scenarzysta Jean-Yvesa Ferri i rysownik Didier Conrad.

„Prawdziwym motywem przewodnim jest informacja i kontrola informacji oraz dramatyczne wyobrażenia, które ją otaczają” – zdradził Conrad. Obaj twórcy nie kryli, że niektóre postacie w komiksie wzorowane są na prawdziwych osobach ze świata polityki.

„Zastanawialiśmy się, które z osób publicznych z naszych czasów mogłyby nas zainspirować, i tworząc doradcę Cezara, szybko pomyśleliśmy o Jacquesie Segueli” – powiedział Ferri. Jacques Seguela to publicysta i doradca wizerunkowy byłego prezydenta Francji, Françoisa Mitterranda. „Nie chodziło o fizyczną karykaturę, a raczej typ charakteru? doradcę w cieniu” – wyjaśnił scenarzysta.

Kolejnym dodatkiem do galerii postaci występujących w komiksie jest dziennikarz, przy tworzeniu którego Ferri i Conrad inspirowali się Julianem Assange?em, twórcą Wikileaks, który od czasu skandalu, jaki wywołało ujawnienie tajnych dokumentów wywiadu USA, ukrywa się w ambasadzie Ekwadoru w Londynie.

„To Didierowi zależało bardziej, żeby postać wyglądała fizycznie nieco jak Assange, nawet jeśli nie możemy naprawdę powiedzieć, że to on, a jedynie ten typ charakteru” – zastrzega Ferri.

„Papirus Cezara” ukaże się na całym świecie 22 października. Polska premiera odbędzie się tego samego dnia dzięki wydawnictwu Egmont.

asteriks-36

[ks]

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy