banner ad

Powstaje gra planszowa na podstawie cyklu książek o Kacprze Ryksie

18 października 2015

kacper-ryx-krol-zebrakow-1
Do 15 listopada na portalu Wspieram.to trwa akcja crowdfundingowa, której celem jest wydanie planszowej gry strategicznej na podstawie łotrzykowskiego cyklu powieściowego autorstwa Mariusza Wollnego o XVI-wiecznym krakowskim detektywie Kacprze Ryksie.

„Kacper Ryx i Król Żebraków” to gra dla 2-5 graczy oparta na książkach opisujących perypetie tytułowego królewskiego inwestygatora zajmującego się rozwiązywaniem zagadek kryminalnych. Twórcy gry ? Łukasz Wrona, Piotr Krzystek i Daniel Budacz ? postanowili jednak odwrócić role, ponieważ głównymi bohaterami gry są przestępcy, mordercy, złodzieje, dziewki wszeteczne i inne typy spod ciemnej gwiazdy. W zapowiadanej „planszówce” gracze wcielają się w role hersztów gangów, którzy stają do walki o władzę nad przestępczym półświatkiem renesansowego Krakowa i tytuł mitycznego Króla Żebraków. Gracze walczą między sobą, ale mają też wspólnego wroga, który nie spocznie póki nie zakończy tej krwawej, doprowadzającej miasto do ruiny wojny. Postacią tą jest oczywiście Kacper Ryx, który tropi i piętnuje przestępstwa graczy, znacząco utrudniając im ich poczynania.

Mechanika gry skonstruowana jest w taki sposób, aby zarówno zapaleńcy gier planszowych jak i gracze początkujący świetnie się przy niej bawili. Podobnie, jak w książkach o Kacprze Ryksie, tak i tutaj mocny nacisk położony został na smaczki z historii Krakowa. Spotkamy więc autentyczne postaci – burmistrza Czeczotkę, Samuela Zborowskiego czy Stanisława Stadnickiego. Celem naszych podbojów będą działające w XVI wieku karczmy ? Piwnica Świdnicka, Drewniana Kleta czy kazimierska Miodosytnia pod Krzyżykiem. Gracze posługiwać się będą monetami, których rewersy przedstawiają bite w renesansowej Rzeczpospolitej monety. Rozgrywkę umili rewelacyjna oprawa graficzna ? plansza z widokiem Krakowa z lotu ptaka, klimatyczne ilustracje karczm, postaci i kart specjalnych, a wszystko to oprawione w eleganckie layouty.

kacper-ryx-krol-zebrakow-2

Akcja zbierania pieniędzy na wydanie pierwszej partii egzemplarzy gry kończy się 15 listopada, a polega przede wszystkim na przedsprzedaży samej gry. Wydanie „Króla Żebraków” można też wesprzeć poprzez zakup wyjątkowych artefaktów przygotowanych specjalnie na ten cel i dostępnych w sprzedaży wyłącznie w trakcie trwania kampanii ? glinianych kufli, skórzanych sakiewek czy zawieszek odlewanych z brązu. Akcja crowdfudingowa będzie również szansą na polepszenie jakości oraz urozmaicenie wydania gry o kolejne karty, plansze czy figiurki. Dodatkowo, jeśli uda się wydać grę właśnie w ten sposób, autor książek o Kacprze Ryksie, Mariusz Wollny obiecał napisać opowiadanie zainspirowane fabułą gry, czyli wojną gangów w XVI-wiecznym Krakowie, które w wersji pdf otrzyma każdy, który wesprze akcję od określonej kwoty.

W przypadku sukcesu kampanii, premiera tytułu planowana jest na przełom 2015 i 2016 roku, jednak wydawca zrobi wszystko, co w jego mocy, aby gracze otrzymali swoje egzemplarze na tegoroczne Boże Narodzenie.

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: gry