W Darłowie otwarto literacki szlak śladami książki „Siedem dalekich rejsów” Leopolda Tyrmanda

8 czerwca 2022

W Darłowie oficjalnie otwarto nowy szlak turystyczny, tym razem o charakterze literackim. Mieszkańcy i przyjezdni są zachęcani do wędrowania po mieście śladami Leopolda Tyrmanda. Na trasie usytuowano osiem rzeźb związanych z książką „Siedem dalekich rejsów”, której akcja osadzona została w Darłowie.

„Od kilku lat z podziwem śledzę zaangażowanie darłowiaków w pracę nad tkanką kulturalną ich miasta. To w Darłowie mieści się jedyny na świecie pomnik-ławeczka z pełnowymiarowym Leopoldem Tyrmandem (opisywałem to w książce). Teraz w mieście znajdziecie także osiem rzeźb na tyrmandowskim szlaku literackim” – informuje Marcel Woźniak, pisarz i biograf Tyrmanda, który brał udział w inauguracji szlaku.

Rzeźby, które ustawiono na trasie, nawiązują do książki „Siedem dalekich rejsów” i jej adaptacji filmowej „Naprawdę wczoraj”. Pierwsza przedstawia kamerę, co ma przypominać o filmie, do którego część scen kręcono właśnie w Darłowie. Na kolejnej znalazły się stare darłowskie budynki, które można było zobaczyć w mieście w latach 50. XX wieku. Trzeci pomnik ukazuje Armagnac – napój spożywany przez głównych bohaterów „Siedmiu dalekich rejsów”. Na rzeźbach znalazły się również Zamek Książąt Pomorskich czy elewatory zbożowe, o których jest mowa w powieści. Jest też pomnik przedstawiający kadr z filmu „Naprawdę wczoraj”, na którym utrwalono postacie grane przez Beatę Tyszkiewicz i Andrzeja Łapickiego.

Przy monumentach zainstalowano specjalne kody QR, które umożliwiają po zeskanowaniu odsłuchanie słuchowisk będących integralnym elementem szlaku.

Autorką rzeźb jest Dorota Dziekiewicz–Pilich, zaś pomysłodawczynią miejscowa radna i przewodniczka Krystyna Różańska. Rzeźby ustawiono już w pierwszych miesiącach tego roku, ale oficjalne ich odsłonięcie nastąpiło 20 maja podczas Dni Darłowa organizowanych w 710. rocznicę urodzin miasta.

Powieść „Siedem dalekich rejsów” jest dostępna na rynku księgarskim w edycji Wydawnictwa MG. Niedawno książka doczekała się kolejnego wznowienia.

[am]


Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy