W czasie pandemii sięgamy po sprawdzone tytuły. 15 na 20 najlepiej sprzedających się książek ubiegłego miesiąca to kolejne tomy serii

2 maja 2020


Nielsen BookScan opublikował listę 20 najlepiej sprzedających się tytułów ubiegłego miesiąca (zestawienie obejmuje okres od 22 marca do 18 kwietnia). Jak się okazuje, w czasie pandemii czytelnicy sięgają głównie po sprawdzone tytuły z popularnych serii. Spadła też średnia cena książek, które kosztują teraz ok. 20 złotych za egzemplarz.

Jak informuje Renek Mendruń z Nielsen BookScan, to literatura gatunkowa królowała wśród preferencji zakupowych w pierwszym pełnym miesiącu pandemii. Dobrze sprzedawały się również książki dla dzieci. W dobie izolacji gorzej radzą sobie natomiast książki non-fiction, aczkolwiek widoczne jest zainteresowanie tematyką kognitywistyczną.

Przepisem na sukces dla pisarzy, a także najlepszym wyborem dla czytelników zdają się być serie książek. Na liście dwudziestu najlepiej sprzedających się tytułów, poszczególne tomy dłuższych cykli zajmują aż piętnaście miejsc. Najlepiej (pierwsza pozycja w zestawieniu) sprzedawała się „Ekstradycja”, czyli jedenasty tom serii o Joannie Chyłce Remigiusza Mroza. Czytelnicy kupowali też m.in. trylogię erotyczną Blanki Lipińskiej, szósty tom „Siedmiu Sióstr” Lucindy Riley, „Wiedźmina” Sapkowskiego, najnowszą odsłonę cyklu inkwizytorskiego Jacka Piekary. Podobnie było w przypadku literatury dla dzieci, którą reprezentują na liście serie: „Pucio” Marty Galewskiej-Kustry, „Dziennik Cwaniaczka” Jeffa Kinneya oraz „Skarpetki” Justyny Bednarek i Daniela de Latoura.

„Rynek książek przeżywa rzecz jasna dziwny i trudny czas. Ale czytelnicy także, zatem choć tutaj dwie dobre wiadomości. Pierwsza: książki w ostatnich kilku tygodniach tanieją. Druga: książki są powszechnie dostępne, wszystkie tradycyjne stacjonarne sieci z panelu BookScan sprzedają on-line: BookBook, Bookszpan, Książnica Polska, Między Kartkami, Świat Książki. Sklepy taniaksiazka.pl, ksiazkamat.pl oraz swiatksiazki.pl są aktywne z definicji” ? komentuje Renek Mendruń z Nielsen BookScan.

Nielsen BookScan działa w Polsce od lipca 2018 roku i pokrywa ok. 10-15 proc. rynku księgarskiego. Dane dostarcza około 250 księgarń stacjonarnych (BookBook, Bookszpan, Książnica Polska, Między Kartkami, Świat Książki) i trzy księgarnie on-line (Taniaksiazka.pl, Ksiazkomat.pl i Swiatksiazki.pl). Informacje pochodzą z kas fiskalnych, badany jest popyt krajowy i rynek nabywcy indywidualnego (sprzedaż do bibliotek, szkół etc. nie wchodzi do zestawień).

Poniżej możecie zapoznać się z najlepiej sprzedającymi się bestsellerami w przedziale czasowym od 13 do 16 tygodnia roku (22 marca ? 18 kwietnia 2020):

[am]
fot. Brandi Redd/Unsplash
źródło: Nielsen BookScan

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy