27 kwietnia-3 maja 2020 ? najciekawsze premiery tygodnia poleca Booklips.pl

3 maja 2020


W tym roku majowe targi książki się nie odbędą, więc nowych tytułów na rynek trafia mniej, co nie znaczy, że wydawcy zupełnie zarzucili działalność. Polecamy przegląd najciekawszych książek i komiksów, które trafiły do sprzedaży w tygodniu od 27 kwietnia do 3 maja.

Alain Ayroles, Juanjo Guarnido „Indyjska włóczęga” | Opis wydawcy: Don Pablos z Segowii, łotrzyk o wątpliwej renomie, lecz budzący nieodpartą sympatię, raczy nas barwną opowieścią o swoim pełnym przygód życiu w Hiszpanii Złotego Wieku i w Ameryce, którą wówczas wciąż nazywano Indiami. Zmienne koleje losu wiodły go od nędzy do bogactwa, od pogardy do uwielbienia, a jego nie całkiem szlachetne postępki wyniosły go z samego dna na pałacowe salony, ze szczytów Kordylierów w kręte rozlewiska Amazonii. Do tego mitycznego miejsca, gdzie nabierają kształtów wszystkie marzenia Nowego Świata ? Eldorado!

Twórcą ilustracji do „Indyjskiej włóczęgi” jest Juanjo Guarnido, który urodził się w Hiszpanii, a potem zamieszkał w Paryżu, żeby dołączyć do studia Walta Disneya. Pracował tam jako animator. Później poświęcił się serii „Blacksad”. Album nawiązuje do powieści łotrzykowskiej „Żywot młodzika niepoczciwego” autorstwa Francisca de Queveda.

Nicolas Petrimaux „Dorwać Ramireza. Akt I” | Opis wydawcy: Szalony thriller, który momentalnie stał się przebojem rynku francuskiego! Niepozorny Jacques Ramirez prowadzi nudne życie specjalisty od naprawy odkurzaczy w serwisie posprzedażowym firmy produkującej sprzęt gospodarstwa domowego. Splot wielu zdarzeń sprawia jednak, że ten nadzwyczaj spokojny człowiek staje się obiektem polowania gangsterów z meksykańskiego kartelu i głównym podejrzanym o zamach terrorystyczny! W ciągu jednego dnia wszyscy ? od bandytów po policję ? postanawiają dopaść wąsacza z odkurzaczem pod pachą… Kiedy jeszcze do akcji wkraczają dwie podróżujące po całym kraju piękne złodziejki, Jacques wpada w niekończący się wir pościgów i strzelanin.

„Dorwać Ramireza” jest pierwszym autorskim albumem Nicolasa Petrimaux, mieszkającego w Lyonie francuskiego twórcy, który od dzieciństwa fascynuje się amerykańskimi filmami akcji. I fascynację tę widać w komiksie, który pod względem prowadzenia fabuły, metody obrazowania i niewymuszonego humoru przypomina najlepsze osiągnięcia kina sensacyjnego.

Stephen King „Jest krew…” | Opis wydawcy: Czytelnicy kochają powieści Stephena Kinga, ale i jego opowiadania ? zawsze mocne i zapadające w pamięć ? są prawdziwą mroczną ucztą dla zmysłów. „Jest krew?” to cztery nowe, znakomite opowieści, które z pewnością staną się równie sławne jak „Skazani na Shawshank”.

King po raz kolejny pokazuje pełnię swojego kunsztu. W tytułowej noweli Holly Gibney, ulubiona bohaterka czytelników (znana z trylogii o Billu Hodgesie i z „Outsidera”), musi stawić czoło swoim lękom i być może kolejnemu outsiderowi ? tym razem w pojedynkę. „Telefon pana Harrigana” opisuje międzypokoleniową przyjaźń, która trwa po grób? a nawet dłużej. „Życie Chucka” ilustruje ideę, że każdy z nas posiada wiele osobowości. A w „Szczurze” niespełniony pisarz boryka się z ciemną stroną swojej ambicji.

Opowieści te nie tylko prezentują w całej okazałości maestrię autora, ale również pokazują, że pewne tematy są nieprzemijające. Jednym z motywów przewodnich utworów Kinga jest zło, które występuje także w „Jest krew?”, przedstawione w tytułowej noweli jako „duży, uszargany, lodowatoszary ptak”. Stale obecne jest jednak też przeciwieństwo zła, w twórczości Kinga przybierające często postać przyjaźni. King przypomina nam, że codzienne przyjemności, choć ulotne, właśnie dzięki tej ulotności są piękne ? czy jest to niespotykanie piękny, pogodny dzień po długich tygodniach szarugi, czy frajda z tańca, w którym idealnie wychodzi każdy krok, czy też nieoczekiwane miłe spotkanie. W takich momentach przekonujemy się, że Stephen King potrafi nie tylko przyprawić o dreszcz przerażenia, ale i perfekcyjnie opisać radość w jej najczystszym wydaniu.

Salman Rushdie „Quichotte” | Opis wydawcy: Najnowsza powieść autora „Szatańskich wersetów”! Sam DuChamp, drugorzędny autor thrillerów szpiegowskich, zainspirowany dziełem Cervantesa tworzy postać Quichotte?a, szarmanckiego akwizytora o zmąconym umyśle i obsesji na punkcie telewizji, który niedorzecznie zakochuje się w telewizyjnej gwieździe, Salmie R. W towarzystwie (wymyślonego) syna Sancza Quichotte wyprawia się w awanturniczą podróż przez Amerykę, by udowodnić, że jest godny jej ręki, i dzielnie stawia czoło tragikomicznym niebezpieczeństwom ery Wszystko Się Może Zdarzyć. Tymczasem jego twórca musi się zmierzyć z własnymi, nie mniej palącymi problemami.

Tak jak Cervantes napisał „Don Kichota”, żeby wykpić kulturę swoich czasów, tak Rushdie zabiera czytelnika na szaloną wyprawę przez kraj w przededniu moralnej i duchowej zapaści i robi to z narracyjną magią, która jest znakiem rozpoznawczym jego pisarstwa. Znakomicie oddane żywoty DuChampa i Quichotte?a przeplatają się ze sobą w tym głęboko humanistycznym opisie pogoni za miłością i szatańsko zabawnym portrecie czasów, w których tak często faktów nie sposób odróżnić od fikcji. Więcej o książce.

Yan Lianke „Czteroksiąg” | Opis wydawcy: Trzecia po „Śnie wioski Ding” oraz „Kronikach Eksplozji” dostępna w polskim tłumaczeniu książka Yan Lianke ? jednego z najbardziej utalentowanych i najbardziej cenzurowanych współczesnych autorów chińskich. Tym razem punktem wyjścia złożonej, trzy-, a nawet czterogłosowej narracji jest okres Wielkiego Skoku Naprzód oraz obóz reedukacji przez pracę, w którym intelektualiści, „winni” nieprawomyślności, są poddawani skomplikowanej (a może wręcz przeciwnie?) grze nagród i kar, szantażu i gróźb przez rządzącego obozem tyrana ? Dziecko. „Czteroksiąg” to książka, w której kunszt pisarski Yan Lianke ujawnia się w całej zaskakującej pełni. Cztery przeplatające się fikcyjne rękopisy, to cztery punkty widzenia i cztery wybory literackie, składające się na opowieść o zniewoleniu, buncie, żądzy panowania nad człowiekiem i całą rzeczywistością oraz niemożliwym, które można zrozumieć dopiero sięgając po język mitorealizmu.

Neil Gaiman, P. Craig Russell, John Bolton i in. „Stwory nocy i inne historie” | Opis wydawcy: Komiksowe adaptacje opowiadań popularnego pisarza i scenarzysty Neila Gaimana, znanego chociażby z cyklu „Sandman”. W skład tomu wchodzą historie: „Arlekin i walentynki”, „Morderstwa i tajemnice”, „Stwory nocy” oraz publikowane po raz pierwszy w Polsce „Fakty w sprawie odejścia panny Finch” i „Zakazane narzeczone niewolników bez twarzy w sekretnym domu nocy straszliwych żądz”.

Gaiman jak zawsze zachwyca czytelników swoją wyobraźnią. W niebie, gdzie wszyscy są zajęci tworzeniem świata, dochodzi do zbrodni. Archanioł szukający winnego trafia do XX-wiecznego Los Angeles. Grupa przyjaciół opiekuje się srogą panną Finch. Razem trafiają do zatęchłych komnat podziemnego cyrku, gdzie można wejść do Gabinetu Spełnionych Życzeń. Ale trzeba być bardzo ostrożnym z życzeniami! Czarny Kot z pozoru wydaje się zabłąkanym, wiejskim kocurem, ale w niezwykły sposób będzie potrafił odwdzięczyć się za okazaną mu dobroć.

Autorami scenariuszy są Neil Gaiman i P. Craig Russell, a rysunki stworzyli John Bolton, Michael Zulli, P. Craig Russell i Shane Oakley.

Grant Morrison, Jim Lee, Cameron Stewart i in. „Multiwersum” | Opis wydawcy: Jedno z najważniejszych dzieł giganta rynku komiksowego, Granta Morrisona. Istnieje pewien komiks. Z pozoru zwykły, lecz jeśli przeczytasz go do końca, zwariujesz i dołączysz do armii szaleńców, którzy otwierają drogę do naszego świata potworom apokalipsy… Nie tylko do naszego, ale do każdej z 52 rzeczywistości, które składają się na Multiwersum. Herosi ze wszystkich tych wszechświatów będą musieli połączyć siły, aby ocalić własne planety przed wszechogarniającym zagrożeniem, które chce zniszczyć wszelkie istnienie w każdej rzeczywistości ? w całym Multiwersum…

Autorem scenariusza jest sławny Szkot Grant Morrison, autor między innymi takich dzieł jak „Doom Patrol” czy opowieści o Batmanie, Supermanie i Animal Manie. Rysunki są dziełem wielu grafików, w tym Brazylijczyka Ivana Reisa („Action Comics”, „Aquaman”, „Batman”).

Frank Miller, Klaus Janson, Bill Sienkiewicz „Daredevil ? tom 3” | Opis wydawcy: Trzeci tom serii o Daredevilu autorstwa mistrza komiksu Franka Millera. W nowojorskich szkołach ktoś rozprowadza narkotyki. Żeby rozwiązać tę sprawę, Daredevil będzie musiał zmierzyć się z Punisherem, który w nieco bardziej brutalny sposób chciałby rozprawić się z dilerami. Murdockowi przyjdzie również po raz kolejny walczyć z Dłonią. Sprawa nie wygląda dobrze, bo Elektra, jego największa sojuszniczka w zmaganiach z ninja, nie żyje, ale Nieustraszonemu niespodziewanie postanawia pomóc Czarna Wdowa. Daredevil zaprasza także Bullseye?a do gry w rosyjską ruletkę, a w tym pojedynku już nikt mu nie pomoże? W skład tomu wchodzą również historie „Elektra wskrzeszona” i „Miłość i wojna”.

Autorem scenariusza jest Frank Miller, znany w Polsce m.in. z cyklu „Sin City” oraz albumów „300” i „Kserkses”, a rysunki poza Millerem przygotowali Klaus Janson i Bill Sienkiewicz.

Charles Dickens „Zegar Mistrza Humphreya” | Opis wydawcy: Charles Dickens podpisał umowę z Williamem Hallem ? współwłaścicielem wydawnictwa Chapman and Hall ? na wydawanie tygodnika pod tytułem „Master Humphrey?s Clock”. Dickens planował zlecać pisanie odcinków różnym twórcom. Magazyn miał być sprzedawany w Europie i Ameryce, a pisarz miał zamiar zarobić na nim 5000 funtów rocznie. Tygodnik po raz pierwszy ukazał się w kwietniu 1840 roku. Czytelnicy byli jednak rozczarowani faktem, że Dickensa jako autora jest w nim tak mało. Ich liczba w krótkim czasie drastycznie zmalała. Pisarz postanowił więc zamieścić w magazynie serię odcinkowych opowiadań powiązanych postacią jednego bohatera ? podobnie jak uczynił to w wypadku „Klubu Pickwicka”, „Olivera Twista” i „Nicholasa Nickleby”. Wtedy nakład czasopisma wzrósł do 100 000 egzemplarzy! Tak powstała powieść „Zegar Mistrza Humphrey?a”, w której pod zegarem pana Humphrey?a, w jego przytulnym pokoju, przy kominku zbiera się grono starszych panów, by snuć przeróżne opowieści i przedstawiać losy członków stowarzyszenia Zegar Mistrza Humphreya.

Roman Jakobson „Mój futuryzm. Wspomnienia, listy, szkice, wiersze, proza” | Opis wydawcy: Roman Jakobson to jeden z najwybitniejszych humanistów XX wieku, językoznawca i literaturoznawca, folklorysta, semiotyk, teoretyk malarstwa, filmu i teatru, historyk języka i językoznawstwa, neurolingwista i antropolog. Zbiór „Mój futuryzm” gromadzi teksty, z których wyłania się Jakobson-współtowarzysz poetów-futurystów (Majakowskiego, Kruczonycha, Chlebnikowa), malarzy (m.in. Malewicza), kompozytorów; zaprzyjaźniony z całą bodaj rosyjską, czeską i polską pierwszą awangardą artystyczną i naukową. Ten wieloaspektowy portret Jakobsona i jego generacji wyłania się z rozmów, które przeprowadził z nim w końcu lat 70. szwedzki slawista Bengt Jangfeldt, ze szkiców samego Jakobsona o futuryzmie i dadaizmie, z listów, także miłosnych, które adresował do Elsy Triolet, z juwenilnych wierszy ? w tym pozarozumowych ? i z prozy, z przekładów, tak serio, jak serio-komicznych, z dedykacji. Wspomnienia Jakobsona, którym Jangfeldt nadał postać gawędy autobiograficznej, oraz jego wczesne, różnogatunkowe utwory tworzą fascynujący obraz epoki, rozpoczynającej humanistykę nowoczesną.

Dan Watters, Max Fiumara, Sebastian Fiumara „Sandman Uniwersum: Lucyfer tom 1 ? Diabelska komedia” | Opis wydawcy: Początek kolejnej serii rozgrywającej się w wymyślonym przez Neila Gaimana uniwersum Sandmana. Jej głównym bohaterem jest Lucyfer. Dawniej potężny Książę Ciemności jest teraz niewidomym, kalekim, ubogim starcem, który nie ma pojęcia, jak trafił do miasteczka, gdzie nieustannie prześladują go złe moce. W tym samym czasie starzejący się policjant z Los Angeles wyrusza w długą podróż, aby dowiedzieć się, dlaczego ostatnio spotkało go tyle cierpienia. Czy detektywa i Lucyfera coś łączy? Kto i dlaczego uwięził największego z diabłów? Jaką rolę przeznaczono policjantowi w rozgrywce między demonicznymi siłami?

Scenariusz serii pisze specjalizujący się w horrorach brytyjski autor Dan Watters, znany z takich cykli jak „Limbo”, „The Shadow” czy „Deep Roots”. Rysunki są dziełem dwóch argentyńskich grafików, a zarazem braci, Maxa i Sebastiana Fiumarów, którzy przebojem zdobyli amerykański rynek jako ilustratorzy opowieści o superbohaterach, a także historii ze świata Hellboya czy Czarnego Młota.

Brian Wood, Riccardo Burchielli „DMZ ? Strefa zdemilitaryzowana tom 2” | Opis wydawcy: Drugi tom przygód Matty?ego Rotha, młodego korespondenta wojennego, w rewelacyjnej serii „DMZ ? Strefa Zdemilitaryzowana”. Antyestablishmentowe powstanie amerykańskich klas średnich przekształciło się w drugą wojnę secesyjną, która spustoszyła cały kraj. Najbardziej ucierpiał Nowy Jork, gdzie obie strony konfliktu usiłowały bezskutecznie przejąć kontrolę nad wyspą Manhattan. Mieszkańcy tej części miasta nie poddali się ani rebelianckim Wolnym Stanom, ani siłom rządowym, co doprowadziło do uznania wyspy za DMZ, czyli strefę zdemilitaryzowaną.

Matty Roth trafił do DMZ z ekipą telewizyjną. Miał być asystentem znanego dziennikarza, ale kiedy po dramatycznym wypadku śmigłowca uznał, że jego szef nie żyje, sam zaczął nadawać korespondencje ze strefy. Pokazał, jak żyją ludzie na Manhattanie i zdobył zaufanie opinii publicznej. Dzięki wpływowemu ojcu mógł opuścić DMZ. Pozostał tam jednak, aby jako robotnik budowlany zinfiltrować firmę Trustwell Inc., która zdobyła lukratywny kontrakt rządowy na odbudowę dzielnicy. Roth nabrał podejrzeń, że sprawa nie jest tak prosta, jak się wydawało. Czy jest gotowy na to, co odkryje? Jak daleko będzie musiał się posunąć, by się tego dowiedzieć?

Autorem scenariusza „DMZ” jest wielokrotnie nominowany do Nagrody Eisnera Brian Wood, znany z takich serii, jak „Ludzie Północy”, „Briggs Land”, „The Massive”, „Star Wars”, „Conan The Barbarian” i „X-Men”, czy komiksu „Miejsca”. Rysunki wykonał włoski artysta Riccardo Burchielli, znany polskim fanom z serii „Ludzie Północy”.

Therese Bohman „Ta druga” | Opis wydawcy: Zatrudniona dorywczo w szpitalnej stołówce samotna, bezimienna młoda kobieta z prowincji poznaje bogatego lekarza. Carl wpada jej w oko od razu, ale z czasem okazuje się, że zainteresowanie jest obopólne, pomimo że lekarz jest starszy, bogaty, wykształcony ? a przede wszystkim ma rodzinę. Wydaje się, że to banalna historia, jakich wiele, że to się musi źle skończyć. Ale czy na pewno?

Therese Bohman zaprasza nas do dwóch równoległych światów: biednej, zagubionej, poszukującej kierunku w życiu kobiety i ustatkowanego, pewnego siebie, zamożnego mężczyzny. Poznajemy ich domy, marzenia, dowiadujemy się, jak spędzają czas i jakie noszą ubrania. Przepaść między nimi to nie tylko różnica statusu społecznego wyznaczonego przez pieniądze i wykonywaną pracę, ale też przez pochodzenie i uwarunkowania rodzinne. Pod pozorem zwykłej opowieści o miłostce autorka porusza wiele wątków społecznych, które wydają nam się oczywiste, ale wcale nie są banalne.

fot. Joseph Chan / Unsplash

Tematy: , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi