Uniwersytet w Teksasie kupił za milion dolarów archiwa Kazuo Ishiguro

26 sierpnia 2015

ishiguro-archiwa-teksas-1
Do zbiorów Uniwersytetu w Teksasie trafiła kolekcja notatek, kolejne wersje maszynopisów i odrzucony rozdział otwierający najsłynniejszą powieść brytyjskiego prozaika Kazuo Ishiguro.

„Przez wiele lat miałem w zwyczaju trzymać pod swoim biurkiem wielkie kartonowe pudło, do którego w trakcie pisania wrzucałem mniej lub bardziej bezkrytycznie wszystkie papiery, których nie chciałem starannie zarchiwizować do następnego etapu tworzenia” – można przeczytać w oficjalnym oświadczeniu pisarza opublikowanym przez uczelnię, która nabyła jego archiwa.

W latach 90. ubiegłego wieku jeden z przyjaciół Ishiguro poradził mu, by zachowywał rzeczy z kartonu spod stołu. „Wydało mi się to skrajnością, ale od tamtej pory zamiast wystawiać zawartość kartonu na ulicę, zacząłem opróżniać go do plastikowych skrzyń i gromadzić je na strychu” – przyznał pisarz. Strategia ta okazała się niezwykle przydatna. Nie dość, że za materiały te otrzymał teraz sporą sumę pieniędzy, to na dodatek, porządkując archiwa, odkrył swoją pierwszą próbę literacką – rękopis pulpowego westernu, który, jak sądził, przepadł lata temu.

ishiguro-archiwa-teksas-2

Wśród papierów wrzuconych do pudła znalazły się także: nigdy niepublikowane opowiadanie „To Remember a Summer By”, wczesne i kolejne wersje rozdziałów kilku powieści, odrzucone strony czy skrawki papieru z zapisanymi myślami. Do tego do kolekcji trafiły nieznane opowiadania, notatki, scenariusze i piosenki, w tym jedna napisana przez młodego Ishiguro w czasach, gdy próbował pozyskać kontrakt z dużą wytwórnią płytową. Jednym z cenniejszych nabytków jest z pewnością odrzucony pierwszy rozdział najsłynniejszej powieści pisarza, „Okruchów dnia”, która doczekała się ekranizacji z Anthonym Hopkinsem i Emmą Thompson w rolach głównych.

Archiwa nabyte przez Uniwersytet w Teksasie kosztowały uczelnię milion dolarów i przechowywane będą w Centrum Harry’ego Ransoma, gdzie znajdują się już materiały Lewisa Carrolla, Doris Lessing, Aleistera Crowleya, Jamesa Joyce?a, Carson McCullers, Normana Mailera, Dona DeLillo, Gabriela Garcíi Márqueza, Davida Fostera Wallace?a i innych znakomitych pisarzy.

Kazuo Ishiguro to jeden z najpopularniejszych brytyjskich pisarzy. Jego książki przetłumaczone zostały na 40 języków. W tym roku, po dziesięciu latach literackiego milczenia, autor powrócił z powieścią „Pogrzebany olbrzym”. Polska premiera książki zapowiedziana jest na 23 września.

[ks]
fot. Tulsa City-County Library, Harry Ransom Center

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy