Ujawniono fabułę nowej noweli Stephena Kinga i Richarda Chizmara rozgrywającej się w Castle Rock

28 lutego 2017


Wydawnictwo Cemetery Dance opublikowało informacje o fabule obszernej noweli, jaką Stephen King napisał wspólnie z Richardem Chizmarem. To pierwsza historia rozgrywająca się w fikcyjnym miasteczku Castle Rock od czasu wydanej w 1991 roku powieści „Sklepik z marzeniami”.

Opowieść nosi tytuł „Gwendy/s Button Box” (z ang. „Pudełko z guzikami Gwendy”) i rozmiarami dorównuje mniej więcej noweli Kinga zatytułowanej „Mgła”, dlatego w pierwszym wydaniu opublikowana zostanie jako osobna, 175-stronicowa książka. Główną bohaterką tej historii o dorastaniu jest 12-letnia Gwendy, która każdego dnia latem 1974 roku przemierza drogę z Castle Rock do Castle View jedną z trzech możliwych tras – Schodami Samobójców, które nad klifem utrzymują mocne, stalowe śruby. Na szczycie schodów dziewczynka łapie oddech i słucha odgłosów dzieci dokazujących na placu zabaw. Z nieco dalszej odległości dochodzi brzęk aluminiowego kija do baseballa uderzającego w piłkę – to uczniowie starszych klas ćwiczący przed meczem charytatywnym z okazji Święta Pracy.

Pewnego dnia ktoś nieznajomy woła do Gwendy: „Hej, dziewczynko! Podejdź tu na chwilę. Musimy pogawędzić, ty i ja”. Na ławce w cieniu siedzi mężczyzna w czarnych dżinsach, czarnym płaszczu i białej koszuli rozpiętej u góry. Na głowie nosi mały czarny kapelusz. Nadejdzie czas, kiedy Gwendy będzie miała koszmary o tym kapeluszu.

Szczegóły fabuły sugerują, że będziemy mieć do czynienia z historią, która chronologicznie rozgrywa się wcześniej niż większość dotychczas wydanych utworów o Castle Rock. Opisane powyżej wydarzenia będą bowiem miały miejsce mniej więcej wtedy, kiedy Johnny Smith, główny bohater „Martwej strefy”, wybudzi się ze śpiączki po wypadku samochodowym. Może nawet na kartach noweli pojawią się jakieś znajome postacie.

Stephen King w następujący sposób wyjaśnia, dlaczego historię napisał we współpracy z Richardem Chizmarem (na zdj.): „Miałem opowieść, której nie mogłem skończyć, a Chizmar pokazał mi, jak 'wrócić do domu’ stylowo i z polotem. To był dobrze spędzony czas i myślę, że czytelnicy będą się równie dobrze bawić podczas lektury. A jeśli nasuną się im pytania albo pojawią się jakieś dyskusje – tym lepiej”.

Początek noweli napisał King, a później obaj pisarze spędzili kilka tygodni, oddając sobie pióro co kilka stron. „Steve przysłał mi pierwszy fragment historii. Dodałem sporo i wysłałem do niego z powrotem. Zrobił przejście, po czym odbił z powrotem do mnie na kolejne przejście. Następnie zrobiliśmy to samo od nowa – każdy po jeszcze jednym wstępnym szkicu. I tym sposobem mieliśmy pełnometrażową nowelę w rękach. Daliśmy sobie wolną rękę w przepisywaniu własnych fragmentów i dodawaniu nowych pomysłów i postaci. Cały proces trwał około miesiąca” – wyjaśnia Chizmar. „Razem ze Steve’em od dwudziestu lat korespondujemy o książkach, filmach i życiu. Jestem wielkim miłośnikiem zarówno jego dzieł, jak i jego samego. Pisanie 'Gwendy’s Button Box’ było spełnieniem marzeń” – dodaje.

Informacja o publikacji noweli pojawiła się mniej więcej w tym samym czasie, gdy J.J. Abrams zapowiedział nowy 10-odcinkowy serial o Castle Rock. Wciąż nie wiadomo, czy produkcja realizowana dla Hulu będzie miała jakiś związek z „Gwendy’s Button Box”, ale na obwolucie książki znajdzie się notka polecająca napisana przez współtwórcę „Zagubionych”.

Książka trafi do sprzedaży w Stanach Zjednoczonych w maju 2017 roku. Na załączonych grafikach możecie zobaczyć okładkę amerykańskiego wydania noweli.

AKTUALIZACJA, 18.07.2017: Książka ukaże się w Polsce nakładem wydawnictwa Albatros. Premierę zapowiedziano na 22 listopada.

[am]
źródło: Cemetery Dance, Entertainment Weekly

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy