Thomas Harris, autor książek o Hannibalu Lecterze, wraca po 13 latach z nową powieścią!

3 października 2018


Thomas Harris ? twórca jednego z najsłynniejszych potworów w historii literatury, wyrafinowanego smakosza Hannibala Lectera ? kończy pracę nad nową powieścią. Światowa premiera książki, której tytułu jeszcze nie znamy, zapowiedziana jest na 21 maja 2019 roku.

Niewiele na razie wiadomo o nowej powieści Harrisa. Jedno jest pewne: nie pojawi się w niej słynny kanibal, którego pisarz przedstawił światu na kartach „Czerwonego smoka” i „Milczenia owiec”. Tytuł i okładka zostaną ujawnione tej jesieni.

Zapowiadane dzieło będzie pierwszą od trzynastu lat książką autora i pierwszym od czterdziestu czterech lat thrillerem, w którym nie wystąpi Hannibal Lecter. Harris ma w dorobku tylko jedną powieść niezwiązaną z kultową postacią rozsławioną brawurową kreacją Anthony’ego Hopkinsa. Chodzi o debiutancką „Czarną niedzielę” z 1975 roku opowiadającą o palestyńskiej grupie terrorystycznej, która przygotowuje zamach na stadion sportowy podczas igrzysk, gdzie wśród tysięcy widzów ma zasiąść prezydent USA.

Tak długi czas oczekiwania na kolejną książkę z pewnością nie dziwi tych, którzy śledzą poczynania pisarza. Harris od początku kariery literackiej pisze powoli, przywiązując dużą dbałość do detali i skrupulatnie zbierając materiały. Ale to nie główny powód. Stephen King powiedział kiedyś, że o ile dla niektórych autorów pisanie to czasem nużący proces, dla Harrisa jest jak „zwijanie się na podłodze w agonii frustracji”, ponieważ „sam akt pisania jest dla niego rodzajem udręki”.

Jason Arthur, wydawca w oficynie William Heinemann, która nabyła prawa do publikacji książki w Wielkiej Brytanii i Wspólnocie Narodów, powiedział: „Nie mam żadnych wątpliwości, że Thomas Harris pozostaje jednym z najwybitniejszych pisarzy ostatnich czterech dekad, a publikacja jego pierwszej od trzynastu lat powieści ? i pierwszej bez Hannibala od ponad czterdziestu lat ? będzie ważnym wydarzeniem wydawniczym”.

Thomas Harris od lat stara się unikać mediów, rzadko udziela wywiadów, zatem i wieści o nadchodzącej premierze skwitował oszczędnie, twierdząc, że jest „bardzo zadowolony” z wydania nowej książki.

[am]
fot. Robin Hill/Penguin
źródło: Penguin

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy