Sue Townsend pracuje nad dziesiątą książką o Adrianie Mole’u

13 czerwca 2012


Pisarka Sue Townsend ujawniła, że rozpoczęła pracę nad dziesiątą książką, będącą pamiętnikiem Adriana Mole?a. Tym razem bohater będzie cierpiał z powodu trudności finansowych.

Adrian Mole pojawił się po raz pierwszy na łamach powieści w wieku lat 13 i 3/4. Nowa książka zacznie się w momencie, kiedy bohater obchodzi swoje 45 urodziny i opisze wyzwania związane z zarabianiem pieniędzy oraz życiem na przedmieściach. Adrian nadal będzie mieszkał w fikcyjnym Mangold Parva, które ze swoimi pubami, sklepami i pocztą odzwierciedla rzeczywistość wielu przedmieść w UK.

Podczas odbywającego się w Wielkiej Brytanii Hay Festiwal autorka powiedziała, że powieść będzie traktowała „o nowym kryzysie ekonomicznym – jak ludzie dają radę żyć wraz z utratą swoich normalnych przychodów”. W książce nie zabraknie refleksji związanych z aktualną sytuacją w życiu Adriana Mole?a. „Ale tylko trochę ? zbyt dużo refleksji jest nudne” ? zaznaczyła.

Townsend nie zdecydowała jeszcze, jak zatytułuje swoją nową powieść. „Pierwszy raz coś takiego mi się zdarzyło” ? przyznała. Pewnym jest natomiast, że w książce znajdzie się zwrot „Jak dla mnie jesteś martwy”. Pisarka twierdzi, że nieustannie słyszy u innych to sformułowanie: „Ludzie mówią to z trywialnych powodów, a wydają się przez to jakby byli z mafii.”

Serię książek o Adrianie Mole?u zapoczątkowała w 1982 roku powieść „Sekretny dziennik Adriana Mole’a lat 13 i 3/4”. Do tej pory cykl został przetłumaczony na 42 języki. Townsend wciąż pozostaje aktywną pisarką, pomimo tego, że jest niewidoma i z powodu cukrzycy porusza się na wózku inwalidzkim.

Tematy: , ,

Kategoria: newsy