Stanisław Łubieński, Natalia Fiedorczuk i Zośka Papużanka nominowani do Paszportów Polityki 2016
Ogłoszono nazwiska twórców nominowanych do tegorocznej edycji Paszportów Polityki, jednej z najbardziej prestiżowych nagród kulturalnych w Polsce. W kategorii „literatura” nominowani zostali Stanisław Łubieński, Natalia Fiedorczuk i Zośka Papużanka.
Nagrody w poszczególnych kategoriach przyznawane są na podstawie wskazań wybranych krytyków. Wyróżniani są utalentowani, młodzi twórcy, którzy swoją działalnością w danym roku wywarli niekwestionowany wpływ na polską kulturę, wychodząc przed szereg i tworząc nowe trendy, będąc najlepszymi ambasadorami Polski w świecie.
Stanisław Łubieński nominowany został do Paszportu za książkę „Dwanaście srok za ogon” (Czarne). Autor od dziecka interesuje się przyrodą, a w szczególności ptakami. Praca nad książką trwała cztery lata, Łubieński w poszukiwaniu ptaków zjeździł całą Polskę: od Bałtyku, przez bocznice Dworca Zachodniego, po szczyty Tatr. Spędził prawie dwa miesiące na obozach obrączkarskich (podczas których bada się fenomen ptasich wędrówek). „Łubieński pozwala nam choć na chwilę zapomnieć o mało ostatnio przyjaznym świecie ludzi i przyjrzeć się wielkiemu pięknu świata ptaków. Obserwuje, tropi, zachwyca się, zaskakuje. O srokach, wróblach i innych gatunkach opowiada z pasją, dzieląc się wiedzą i wciągając czytelnika w opowieść o małych stworzeniach, którym dano przywilej patrzenia na nas z góry” – uzasadnia nominację członek jury, Michał Nogaś.
Piosenkarkę i instrumentalistkę Natalię Fiedorczuk nominowano za debiut prozatorski „Jak pokochać centra handlowe” (Wielka Litera). Z jednej strony ta książka to bezlitosny obraz rodzicielstwa w dzisiejszej Polsce (nie tylko doświadczenia matki, ale i ojca), a z drugiej ? zapis rozpadu, nieradzenia sobie z życiem. I to już nie dotyczy tylko macierzyństwa, lecz może być doświadczeniem każdego. „Fiedorczuk pisze o macierzyństwie chłodno, ostro, przenikliwie, umykając banalności dwubiegunowej kategoryzacji szczęście-cierpienie” ? zauważył członek jury, Piotr Kofta. Z kolei dr. Zofia Król doceniła autorkę za „za żywy, pełen poczucia humoru literacki język, który nie boi się absurdów i nagłych zmian stylu a także za próbę zrozumienia przestrzeni znanej i codziennej, ale pełnej elementów zaskakujących i nieoczywistych, dotąd w polskiej prozie nieopisanych”.
Trzecią nominowaną w kategorii „literatura” jest Zośka Papużanka. Uwagę jurorów zwróciła jej powieść „On” (Znak Literanova), która jest powrotem do lat 80., do peerelowskiej podstawówki, powrotem jednak niesentymentalnym. Papużanka jest świetną i czułą obserwatorką peerelowskiej codzienności, szkoły, miasta i jego dziwaków. Okazuje się też, że każdy ma w sobie coś ze Śpikia-dziwaka, głównego bohatera książki, szkolnego ofermy, pogodnego i powolnego w myśleniu. Członkini jury, dr. Zofia Król, nominowała Papużankę „za stworzenie postaci antybohatera, kochanego tylko przez matkę niezdary, który jednak z czasem zyskuje sympatię czytelnika dzięki bezpośredniości, naiwności idącej w poprzek skomplikowanych zasad świata”. Zdaniem Piotra Kofty u Papużanki „straceńcze, mądre poczucie humoru towarzyszy w momentach, w których polska literatura popada w żałobną, paternalistyczną powagę albo bezradną groteskę”.
Laureatów wybranych przez kapitułę poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się 10 stycznia 2017 roku w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie i będzie transmitowana w telewizji TVN. Relacji z gali będzie też można posłuchać w radiu TOK FM. W tym roku nagroda wzbogaciła się o nową kategorię „Kultura cyfrowa” obejmującą wszelkie formy kultury, których wyjściową formą jest kod programowania, ze szczególnym uwzględnieniem gier wideo na komputery, konsole i urządzenia przenośne, różnego rodzaju aplikacji, różnorodnych form internetowych, VR i filmów interaktywnych.
Poniżej możecie zobaczyć okładki książek, dzięki którym autorzy zdobyli nominacje do Paszportów Polityki 2016:
fot. Leszek Zych / Polityka
TweetKategoria: newsy