banner ad

Spadkobiercy Mario Puzo idą na wojnę z Paramount Pictures

23 marca 2012


Syn Mario Puzo, Anthony, wystąpił na drogę sądową przeciwko Paramount Pictures, domagając się 10 milionów dolarów odszkodowania za próby zablokowania wydania kolejnej kontynuacji głośnej powieści „Ojciec chrzestny”.

Prawnicy, reprezentujący potomka pisarza, starają się również wygasić prawa Paramount Pictures do książki, na podstawie której powstał nagrodzony Oscarem film z Marlonem Brando w roli głównej.

Mario Puzo przyniósł ogromne bogactwo Paramountowi, w momencie kiedy rozpaczliwie tego potrzebowali. A teraz, kiedy odszedł, studio próbuje pozbawić jego dzieci praw, które pisarz wyraźnie zastrzegł” ? powiedział w oświadczeniu prawnik rodziny Puzo, Bertram Fields. „Obiecałem Mario, że będę chronić jego dzieci przed tego rodzaju karygodnymi postępkami. Paramount chce wojny, to będą ją mieli. Tylko stawka będzie znacznie wyższa niż myśleli.”

Działania przedstawicieli spadkobierców pisarza to reakcja na pozew, jaki w lutym Paramount Pictures złożyło w sądzie federalnym na Manhattanie, domagając się blokady wydania kolejnego książkowego sequela „Ojca chrzestnego”, który ma ukazać się w Stanach Zjednoczonych w maju tego roku. Studio twierdzi, że gdy w 1969 roku kupowało prawa do filmu, zostały im zagwarantowane wyłączne prawa do utworów literackich, dramatycznych oraz wszelkiego rodzaju wersji i adaptacji. Trzy lata po śmierci pisarza Paramount zgodziło się na publikację jednego sequela, jednak wszelkie następne uważa za nieautoryzowane i mogą one nadszarpnąć reputację oryginalnej filmowej trylogii.

„Spadkobiercy Puzo nie potrzebują zezwolenia od Paramountu, aby użyć tytuł powieści ich ojca lub opublikować sequel” ? oświadczyli adwokaci, reprezentujący rodzinę pisarza.

Mario Puzo zmarł w 1999 roku. Po jego śmierci ukazały się dwa sequele, opowiadające o historii mafijnej rodziny Corleone, które zostały napisane przez amerykańskiego pisarza Marka Winegardnera. Zapowiedzianą na maj trzecią powieść pt. „Rodzina Corleone” napisze Ed Falco.

Na zdjęciu załączonym do newsa od lewej: Mario Puzo, Francis Ford Coppola oraz producenci Robert Evans (Paramount Pictures) i Albert S. Ruddy w trakcie konferencji zapowiadającej powstanie „Ojca Chrzestnego”.

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy