Skazani przepisali odręcznie cały najnowszy kryminał Wojciecha Chmielarza. Rękopis można wylicytować na aukcji

10 maja 2021

Dokładnie 7735 minut, czyli blisko 129 godzin, zajęło kilkunastu skazanym przepisanie powieści „Wilkołak” Wojciecha Chmielarza. Ten unikatowy egzemplarz w formie rękopisu został wystawiony na licytację. Dochód ze sprzedaży zostanie przekazany na rzecz Fundacji Zmiana, która dostarcza książki do bibliotek więziennych.

„Wilkołak” jest pierwszą książką przepisaną przez więźniów w ramach akcji społecznej „Rękopis z pudła”. Jak podkreśla Fundacja Zmiana, liczne badania wskazują na to, że przepisywanie ma jeszcze większe właściwości resocjalizacyjne niż samo czytanie. Zwiększa zrozumienie tekstu, ponieważ potrzebna jest do tego większa aktywność mózgu. Osoba, która przepisuje powieść, musi się wyciszyć, skupić i wnikliwie przeczytać treść, by nie popełnić błędu. To dużo intensywniejszy kontakt z książką niż czytanie.

Kiedy rękopis „Wilkołaka” był już przepisany, Grupa Projektor, znana z przygotowywania ekskluzywnych materiałów drukowanych, zaprojektowała oprawę graficzną, a samą książkę oprawiło Marceli Printery. Tak wykonany kolekcjonerski egzemplarz, zamknięty w twardej oprawie pudełkowej, trafił na licytację, z której fundusze przekazane zostaną na działalność statutową Fundacji Zmiana, tworzącej księgozbiory i biblioteki więzienne.

Dla wielbicieli Chmielarza rękopis ten to szansa, by zapoznać się z treścią powieści „Wilkołak” przed innymi czytelnikami. Licytacja zakończy się bowiem we wtorek 11 maja, na tydzień przed oficjalną premierą książki zaplanowaną na 19 maja.

W „Wilkołaku” powraca detektyw Dawid Wolski, którego losy czytelnicy znają z powieści „Wampir” i „Zombie”. Tym razem będzie musiał rozwiązać najważniejszą sprawę w swoim życiu. Na cmentarzu podczas pogrzebu swojego ojca, mecenasa Wolskiego, który doprowadził do uwolnienia mordercy Igi, kobiety jego życia – widzi ją z daleka i już wie, że przeszłość wróciła i niemożliwe stało się możliwe. Dziewczyna jest dziesięć lat starsza, zmieniona, ale to Iga. Tylko on ją zobaczył, tylko on ją rozpoznał. Nikt mu nie wierzy, lecz on jest pewien – Iga żyje. Żyje i z jakiegoś powodu znowu znika, a powróciły demony przeszłości. Już od chwili śmierci Igi Wolski wiedział, że coś jest nie tak. Teraz ma pretekst, żeby to sprawdzić. Prawda okaże się jednak zbyt trudna do przyjęcia, a dla Wolskiego nie ma ratunku.

Powieść ukaże się 19 maja nakładem Wydawnictwa Marginesy. Książka będzie dostępna także w formie słuchowiska-serialu na platformie EmpikGo, a wśród odtwórców głównych ról usłyszymy m.in. Aleksandrę Popławską, Cezarego Pazurę, Filipa Kosiora oraz Krzysztofa Zalewskiego, który wcielił się w postać detektywa Dawida Wolskiego. Jednocześnie wydawca informuje, że trwa właśnie ostatni etap sprzedaży praw do serialu i filmu na podstawie powieści z dużym producentem.

Licytować egzemplarz „Wilkołaka” przepisany przez skazanych można na portalu aukcyjnym Allegro.

[am]

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy