banner ad

Singapurczyk zaprojektował podstawkę do jednoczesnego czytania i jedzenia

3 maja 2016

czytanie-podczas-jedzenia-1
Pochodzący z Singapuru Andrew Loh zaprojektował podstawkę o nazwie Singular, dzięki której jednoczesne jedzenie i czytanie książki staje się dużo łatwiejsze.

Dzięki rozwijającym się technologiom i szybszemu tempu życia coraz częściej prowadzimy autonomiczny i samotny tryb życia, co wpływa również na zmianę naszych nawyków żywieniowych. Wielu z nas pamięta duże stoły w rodzinnych domach, przy których jadło się wspólnie posiłki i prowadziło rozmowy. Dziś, przy odmiennych harmonogramach pracy i kurczących się pomieszczeniach mieszkalnych, nierzadko zapomina się o tej kulinarnej tradycji.

W ramach wystawy „The Missing Dining Table” („Brakujący stół do jadalni”) grupa projektantów pod kuratelą Andrew Loha postanowiła w nieco żartobliwy sposób przewidzieć kierunek, w jakim zmierzać będą nasze nawyki żywieniowe. Wśród zaprojektowanych obiektów znalazł się bardzo praktyczny Singular, czyli wykonana z jednego pręta stali nierdzewnej podstawka przeznaczona na książkę i jedną niedużą miskę z jedzeniem (np. sałatka, zupa, potrawka).

czytanie-podczas-jedzenia-2

Jak przekonuje projektant podstawki, Andrew Loh, Singular celebruje radość płynącą z jedzenia posiłku w samotności. Dzięki niej możemy zatracić się w czytaniu powieści, jednocześnie poświęcając czas na posiłek bez konieczności balansowania.

O przyjemnościach płynących z czytania podczas jedzenia pisze Marek Bieńczyk w swoim zbiorze esejów i opowiadań „Jabłko Olgi, stopy Dawida”. „Nigdy nie słyszałem w domu 'nie czytaj przy jedzeniu’; do dzisiaj takie molestowanie wydaje mi się karygodne, gdyż rozbija całość i wspólnotę światów cudownie połączonych. Dlaczego rozdzielać dwa łaknienia, głowę od żołądka, po co niszczyć magię komunii, której gdzie indziej ze świecą szukać?” ? pyta autor. „Oczywiście są chwile, kiedy smak potrawy przyciąga uwagę i warto zanurzyć się w każdym kęsie jak w święconej wodzie. Ale nad epifanie, które smak przynosi w darze, wolę tę inną zawartą w nim możliwość: łączenia się ze smakiem pisma”*.

I chyba właśnie dla takich osób stworzono Singular.

czytanie-podczas-jedzenia-3

[am]
*Marek Bieńczyk „Jabłko Olgi, stopy Dawida”, wyd. Wielka Litera, 2015

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy