Sejm ustanowił rok 2020 Rokiem Leopolda Tyrmanda

26 kwietnia 2019


Podczas posiedzenia sejmu, które odbyło się w czwartek 25 kwietnia posłowie podjęli przez aklamację uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2020 Rokiem Leopolda Tyrmanda – znakomitego, dla wielu kultowego, pisarza, którego utwory powstałe w latach 50. i 60. wciąż cieszą się niesłabnącą popularnością.

„W 2020 roku przypada setna rocznica urodzin Leopolda Tyrmanda – wybitnego pisarza, dziennikarza i publicysty. W tym samym roku minie 35. rocznica Jego śmierci. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, w uznaniu wielkich zasług Artysty, postanawia oddać Mu hołd” – brzmią słowa uchwały.

W dokumencie posłowie podkreślili, że autor głośnej powieści „Zły” i bezkompromisowego „Dziennika 1954” był jednym z najbardziej nieszablonowych twórców polskiej literatury drugiej połowy XX wieku. W najtrudniejszych czasach wykazywał się odwagą i niezależnością intelektualną. „Nie pójdę na żadną służebność myśli, sumienia i egzystencji, nie poprawię sobie niczego w życiu za cenę tego, w co wierzę, co zdaje mi się słuszne i godne mej lojalności” – te słowa, notowane do szuflady w czarną stalinowską noc, można uznać za życiowe credo Tyrmanda. Na takiej jego postawie moralnej wzorował się również Zbigniew Herbert, który pisał: „naprawdę nie wiem, czy przeżyłbym bez niego te ciemne czasy”.

Uchwała zwraca również uwagę na to, że pisarstwo Tyrmanda i jego postawa były jak wyzwanie rzucone ideologom nowego ustroju. Był nie tylko bezlitosnym krytykiem komunizmu, ale także arbitrem warszawskiej elegancji, znawcą i namiętnym propagatorem zakazanego w czasach stalinowskich jazzu. „Nikt, kto skłonny jest walczyć o godność własną i chce pozostać w zgodzie z własnym sumieniem, nie zgodzi się na to, żeby nazywać dzień nocą, ciemnotę kulturą, zbrodnię przyzwoitością, niewolę wolnością – na mocy dekretu komunistycznych władców” – pisał. W połowie lat 60. zdecydował się na emigrację. Również tam – za oceanem – pozostał aktywny. Celnie i błyskotliwie analizował system, który zniewalał Europę Środkową i Wschodnią. W pamflecie „Cywilizacja komunizmu” uznał go za najgorszą plagę, jaka spotkała ludzkość. Po śmierci Tyrmanda prezydent Ronald Reagan napisał: „Pozostawił miłośnikom wolności na całym świecie wspaniałe dziedzictwo”.

Ustanowienie roku 2020 Rokiem Leopolda Tyrmanda oznacza, że miłośników literatury czeka wiele okolicznościowych wydarzeń i innych przedsięwzięć promujących postać i twórczość pisarza.

[am]
fot. Adrian Grycuk / Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0
źródło: Sejm RP

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy