Samopublikujący pisarz oskarża twórców horroru „Dom w głębi lasu” o plagiat

18 kwietnia 2015

dom-w-glebi-lasu-plagiat-1
Peter Joseph Gallagher, mało znany pisarz, który kilka lat temu własnym sumptem wydał powieść „The Little White Trip: A Night In the Pines”, oskarżył twórców horroru „Dom w głębi lasu” o kradzież pomysłu.

Gallagher twierdzi, że scenarzysta Joss Whedon (twórca filmów z serii „Avengers” oraz serialu „Buffy: Postrach wampirów”) oraz reżyser i współscenarzysta Drew Goddard przywłaszczyli sobie jego pomysł, czego dowodzi wiele motywów i scen z filmu podobnych do tego, co opisał w książce.

dom-w-glebi-lasu-plagiat-2„Tak jak książka, film opowiada historię pięciu przyjaciół (trzech mężczyzn i dwóch kobiet), między 17 a 22 rokiem życia, którzy wybierają się w podróż do odległego domku w lesie. Poprzedni mieszkańcy domku zostali zamordowani przez ojca rodziny, który teraz zaczyna terroryzować grupę przyjaciół” – mówi autor. „Podobieństwa między dwoma dziełami są uderzające. Nawet imiona głównych postaci są podobne. W książce główne bohaterki, blondynka i brunetka, noszą imiona Julia i Dura, podczas gdy w filmie ich imiona to Jules i Dana. Podobnie w książce domek nazywa się ?Brinkley Cabin?, a w filmie ?Buckner Cabin?”.

Peter Joseph Gallagher sam wydał swoją powieść w nakładzie 2,5 tysiąca egzemplarzy i sprzedawał osobiście w rejonie Santa Monica, na promenadzie Venice Beach i na Hollywoodzkiej Alei Gwiazd. Jak twierdzi, kontaktował się z wieloma producentami w Hollywood, próbując sprzedać swój pomysł, i wielu z nich było wstępnie zainteresowanych. Teraz domaga się od twórców filmu „Dom w głębi lasu” dziesięciu milionów dolarów odszkodowania.

Poniżej możecie zobaczyć stoisko, na którym Peter Joseph Gallagher sprzedawał swoje książki:

dom-w-glebi-lasu-plagiat-3

[aw]
źródło: Hollywood Reporter

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy