Rowling uczciła zakończenie Harry’ego Pottera „małym aktem wandalizmu” w hotelowym pokoju. Teraz jest to miejsce pielgrzymek fanów

25 stycznia 2016

pokoj-zakonczenie-harryego-1
J.K. Rowling pochwaliła się na swoim profilu na Twitterze „małym aktem wandalizmu”, jaki popełniła w pewnym hotelowym pokoju po tym, gdy postawiła ostatnią kropkę w siódmym tomie sagi o Harrym Potterze. Teraz miejsce to odwiedzają fani pisarki z całego świata, o ile stać ich na opłacenie hotelowej doby.

Spisanie długiej na ponad 4 tysiące stron sagi zajęło autorce kilkanaście lat, stąd też dzień ukończenia ostatniego tomu noszącego tytuł „Harry Potter i Insygnia Śmierci” musiał przynieść nie tylko satysfakcję, ale też ulgę. Był styczeń 2007 roku i Rowling przebywała właśnie w hotelu Balmoral w Edynburgu. Jak przyznaje, chcąc uczcić doniosły moment w swojej karierze, dopuściła się małego aktu wandalizmu i podpisała się na popiersiu greckiego boga Hermesa, które stało w jej pokoju. Do dziś widnieje na nim napis: „Skończyłam pisać Harry?ego Pottera + Insygnia Śmierci w tym pokoju (552), 11 stycznia 2007”. Jak wspomina, przy okazji wypiła też pół butelki szampana.

pokoj-zakonczenie-harryego-2

Balmoral to ulubiony hotel Rowling. W wywiadzie z Oprah Winfrey opowiadała kiedyś, jak świetnie się tam pisze, z dala od hałasów i innych rozpraszających rzeczy. Jak można się domyślać, właściciele hotelu nie mieli zamiaru pozywać pisarki za wandalizm. Uznali, że tak ważny moment w historii literatury popularnej warto uhonorować, a przy okazji zarobić dodatkowe pieniądze. Pokój numer 552 został przemianowany za zgodą autorki na „Apartament J.K. Rowling”, popiersie wstawiono do szklanej gabloty, a na drzwiach zamontowano kołatkę w kształcie sowy. Noc w apartamencie kosztuje prawie tysiąc funtów. Jest to obecnie najbardziej luksusowe miejsce pielgrzymek fanów Harry’ego Pottera na całym świecie.

pokoj-zakonczenie-harryego-3

pokoj-zakonczenie-harryego-4

pokoj-zakonczenie-harryego-5

[aw,am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy