„I nie było już nikogo” Agathy Christie w gwiazdorskiej obsadzie na antenie Trójki

25 stycznia 2016

i-nie-bylo-juz-nikogo-trojka
Program 3 Polskiego Radia od 25 stycznia emituje fragmenty powieści Agathy Christie „I nie było już nikogo”. To pierwsza w Trójce retransmisja próby czytanej słuchowiska, w którego nagraniu udział wzięli: Olga Bołądź, Wojciech Pszoniak i Robert Więckiewicz.

Od 2 do 5 października 2015 roku odbywał się w Szczecinie III Festiwal Czytania pod hasłem „Odkrywcy wyobraźni”. Trójka zaproponowała rozbudowane czytanie książki kryminalnej, czyli próbę czytaną słuchowiska, nawiązującego do najsłynniejszego trójkowego, teatralnego cyklu ? „Teatrzyku Zielone Oko”. W ubiegłym roku Polskie Radio, a zarazem Teatr Polskiego Radia, obchodziły jubileusz 90-lecia ? stąd pomysł, by przypomnieć ten historyczny cykl kryminalny. Redakcja Trójki wybrała więc książkę Agathy Christie, której z kolei 125. rocznica urodzin minęła 15 września 2015 roku.

i_nie_bylo_juz_nikogoZa pośrednictwem Wydawnictwa Dolnośląskiego udało się uzyskać prawa do przeczytania na szczecińskim festiwalu powieści pod tytułem „I nie było już nikogo”. Jej akcja rozgrywa się na Wyspie Żołnierzyków u wybrzeża Devon. Organizatorzy Festiwalu Czytania zaprosili Trójkę, aktorów i realizatorów na szczecińską wyspę do „Starej Rzeźni”, gdzie odbyła się próba czytania obszernych fragmentów powieści Królowej Kryminału.

Do udziału w tym literackim eksperymencie Barbara Marcinik, pomysłodawczyni „szalonego” projektu i adaptatorka powieści, oraz Wojciech Dorosz ? wydawca słuchowiska ? zaprosili: Wojciecha Pszoniaka (czyta wszystkie role męskie; jest ich siedem), Olgę Bołądź (w trzech rolach żeńskich) oraz Roberta Więckiewicza (jako narratora). Rolę tapera przyjął kompozytor Teatru Polskiego Radia ? Marian Szałkowski. Realizacji całości (również w fazie post-produkcji) podjął się mistrz reżyserii dźwięku w Teatrze Polskiego Radia ? Andrzej Brzoska. Wydawnictwo Dolnośląskie oraz Festiwal Czytania (producent) udzieliły praw do retransmisji Trójce, która zaprezentuje wersję słuchowiska wzbogaconą o muzykę z płyt francuskiego duetu Air i jego członka ? Nicolasa Godina (z solowej płyty „Contrepoint”) oraz dodatkowe efekty.

Emisja „I nie było już nikogo” Agathy Christie na antenie Trójki od 25 stycznia ? od poniedziałku do piątku ok. godz. 11.50.

Na zdjęciu załączonym do newsa: Olga Bołądź, Robert Więckiewicz, Wojciech Pszoniak i Andrzej Brzoska nagrywają „I nie było już nikogo” Agathy Christie w szczecińskiej „Starej rzeźni”.

fot. Daniel Urban

Tematy: , , , ,

Kategoria: radio