Rodzinne miasto Arthura Rimbauda otworzyło muzeum poety
Wyremontowany Stary Młyn na rzece Meuse w mieście Charleville-Mézieres (Francja) stał się domem dla nowej kolekcji pamiątek po słynnym poecie. Wśród memorabiliów znalazły się rękopisy po raz pierwszy udostępnione publicznie.
Celem miasta i muzeum jest połączenie w jednej przestrzeni historii krótkiego życia poety, jego spuścizny literackiej oraz miejsc i czasów, w których żył z ukazaniem wpływu poezji Rimbauda na twórczość innych poetów, pisarzy i artystów, jak choćby Allena Ginsberga, Patti Smith, czy Fernanda Légera i Sonii Délaunay, którzy wybrali jego poezję jako temat swoich ilustracji.
„Poezja jest jednym z filarów polityki kulturalnej miasta, w końcu tutaj urodził się Rimbaud” – wyjaśnił decyzję o otwarciu muzeum André Marquet, zastępca burmistrza i przewodniczący komisji kultury.
Muzeum z widokiem na przepływającą pod młynem rzekę to w sumie cztery piętra pomieszczeń z przygaszonym światłem, przejść i otwartych wertykalnie przestrzeni, w których rozmieszczono audiowizualną kolekcję poświeconą autorowi ?Statku pijanego?. Na przykład w części zwanej ?Strychem? można posłuchać zarówno wierszy, jak i prozy Rimbauda w kilku językach. Inne pomieszczenie zawiera kilka jego przedmiotów osobistych oraz artefakty i materiały z Afryki, w tym Etiopii, która była ostatnim przystankiem przed przedwczesną śmiercią poety.
Urodzony w 1854 roku Rimbaud zaczął publikować poezję w wieku 15 lat. Mając zaledwie 16 lat, uciekł ze swego rodzinnego miasta do Paryża, by wkrótce potem powrócić na chwilę, po czym znów je opuścić i spędzić resztę życia na tułaczce z miejsca na miejsce. W wieku 22 lat porzucił poezję, przekonany, że osiągnął szczyt swoich możliwości, i zajął się handlem.
[ks]
fot. Ville de Charleville-Mézi?res
źródło: RFI
Kategoria: newsy