R. J. Ellory anonimowo chwalił na Amazonie własne książki

3 września 2012


Popularny brytyjski autor thrillerów, znany polskim czytelnikom z powieści „Cicha wiara w anioły” i „Śmiertelnie proste rozwiązanie”, używał fałszywych tożsamości, aby pisać na Amazonie pochlebne recenzje swoich książek, a przy okazji krytykować kolegów po piórze.

„Jedna z najbardziej poruszających książek, jakie kiedykolwiek czytałem” ? chwalił sprzedaną w ponad milionowym nakładzie powieść „Cicha wiara w anioły” ukryty pod pseudonimem Jelly Bean. „Gorąco polecam tę książkę każdemu, kto chce doświadczyć lektury wysokiej klasy.”

Używając natomiast nazwiska Nicodemus Jones określił tę samą powieść jako „współczesne arcydzieło”, które „poruszy twą duszę”. O wiele chłodniej obszedł się za to z kryminałem Stuarta MacBride?a pt. „Zimny pokój”, krytykując wyświechtane pomysły i deklarując, że więcej po tego autora nie sięgnie.

Sprawa wyszła na jaw przez nieostrożność Ellory?ego, który wpis opublikowany z konta Nicodemusa Jonesa nieopatrznie podpisał imieniem Roger. Zdarzyło mu się też zasugerować bezpośredni kontakt poprzez e-mail podany na stronie www.rjellory.com.

Nieuczciwe praktyki udało się zdemaskować dzięki detektywistycznej skrupulatności innego pisarza, Jeremy?ego Dunsa.

„Z całego serca żałuję utraty rozsądku(?) i chciałbym przeprosić moich czytelników oraz społeczność pisarzy” ? powiedział w oficjalnym oświadczeniu Ellory.

Brytyjskie Stowarzyszenie Pisarzy Kryminałów potępiło praktyki pisarza. „To nie pasuje do naszego etosu” ? stwierdził rzecznik stowarzyszenia, zapowiadając kroki zmierzające do wprowadzenia kodeksu etycznego dla autorów.

Sprawa Ellory?ego to jeden z kilku nagłaśnianych w ostatnim czasie przypadków stosowania nieuczciwych praktyk związanych z opiniowaniem książek. Niedawno zachodnie media opublikowały również materiały poświadczające kupowanie przez autorów pozytywnych recenzji swoich książek w Internecie.

fot. Youtube.com

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy