BBC nie chce pomnika George’a Orwella?

3 września 2012


Dyrektor generalny BBC, Mark Ronson, odrzucił propozycję wybudowania w nowej siedzibie firmy pomnika dawnemu dziennikarzowi stacji, pisarzowi George?owi Orwellowi, gdyż uznał to za zbyt lewicowy pomysł.

Z inicjatywą budowy pomnika upamiętniającego dokonania publicystyczne autora ?Folwarku Zwierzęcego? wyszło George Orwell Memorial Trust, prowadzone przez byłego polityka socjaldemokratycznej Partii Pracy, Bena Whitakera. Pomysł poparli m.in. aktorzy Rowan Atkinson i Melvyn Bragg, kilku dziennikarzy BBC oraz adoptowany syn pisarza, Richard Blair. Aby pokryć koszty wykonania rzeźby z brązu zebrano ponad 60 tysięcy funtów. Jak jednak wyznała jedna z członkiń Partii Pracy, która wspierała inicjatywę, miała okazję spotkać dyrektora generalnego BBC w recepcji stacji i usłyszała od niego, że pomysł nie przejdzie bo jest „zbyt lewicowy”.

Rzecznik BBC wyjaśnił natomiast, że pomnik nie może powstać, gdyż zasłoniłby wbudowane w chodnik dzieło autorstwa Marka Pimlotta, ale zapewnił, iż przedstawiciele stacji współpracują z radą dzielnicy oraz pomysłodawcami pomnika, aby znaleźć dla niego inne miejsce.

Orwell pracował dla BBC pomiędzy 1941 a 1943 jako producent opowiadający za Dział Wschodni. Jak sam napisał, złożył rezygnację z dalszej współpracy ponieważ od pewnego czasu był świadomy, że marnuje swój czas i publiczne pieniądze na wykonywaniu pracy, która nie przynosi żadnych wyników. Wkrótce potem rozpoczął pisanie „Roku 1984”, powieści, w której znajduje się opis niesławnego miejsca tortur określanego jako Pokój 101. Co ciekawe biuro pod tym samym numerem pisarz zajmował podczas pracy w BBC.

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy