Prawie pół miliona uczniów w całej Polsce będzie dzisiaj czytać wspólnie książki
Dziś o godzinie 10:00 prawie pół miliona uczniów w całym kraju będzie czytać książki ? bez przymusu i wielkiej filozofii, w miłej atmosferze, każdy to, na co ma ochotę. Wszystko to w ramach IV edycji akcji czytelniczej „Jak nie czytam, jak czytam”.
Akcja zainicjowana przez redakcję miesięcznika „Biblioteka w Szkole”, a współorganizowana przez ponad 3000 bibliotek, szkół oraz innych instytucji, ma na celu budowanie pozytywnego wizerunku książki, tak by czytanie kojarzyło się z czymś przyjemnym, z relaksem, wolnym czasem i rozrywką. „Po prostu chcemy dać każdej uczennicy i każdemu uczniowi okazję do poczytania sobie w gronie koleżanek i kolegów, w miłych, niecodziennych okolicznościach” ? piszą organizatorzy inicjatywy. „Akcja ma zachęcić tych uczniów, którzy nie odkryli radości z czytania, a książkę wciąż traktują jako przykry obowiązek. Nie zmuszajmy ich, lecz motywujmy. Niech się przekonają, że czyta nie tylko garstka najlepiej uczących się rówieśników, ale wszyscy ? łącznie z nauczycielami, pracownikami szkoły i gośćmi”.
Eksperci podkreślają, że jedyna nadzieja na wzrost wskaźników czytelnictwa leży w dorastającym pokoleniu. Kto w młodości nie odnajdzie radości z czytania, bardzo rzadko staje się aktywnym czytelnikiem w dorosłym życiu. „Jeżeli 62% dorosłych Polaków nie czyta książek, trudno oczekiwać, że wszyscy uczniowie wyniosą nawyk czytania z domu. Przewodnia rola w aktywizacji czytelnictwa spoczywa więc na bibliotekach i szkołach, które 'wychowują czytelnika’. Dlatego konsekwentnie ignorujemy komentarze twierdzące, że promocja czytania powinna być bardziej poważna. Nie ? naszym zadaniem jest danie uczniom okazji do przekonania się, że czytanie jest miłe. Tylko i aż tyle możemy zrobić” ? tłumaczą organizatorzy. Czytaniu w ramach akcji z reguły towarzyszą dodatkowe atrakcje przygotowywane indywidualnie przez lokalne szkoły i biblioteki.
Warto podkreślić, że inicjatywa „Jak nie czytam, jak czytam” jest potrzebna z jeszcze jednego powodu. Otóż stanowi wizytówkę potencjału bibliotek i szkół. Dowodzi, że potrafią zorganizować spektakularne przedsięwzięcie na skalę ogólnokrajową bez zewnętrznego finansowania, politycznych patronów i pomocy organizacji. Symbolem wspólnych wysiłków jest rekord w liczbie osób czytających w jednym momencie. W ubiegłym roku w akcji wzięło udział i czytało wspólnie 406 825 uczestników.
Na stronie inicjatywy dostępna jest mapka, na której możecie sprawdzić, czy czytają w twojej okolicy lub byłej szkole.
[am]
TweetKategoria: newsy