Poznali się w bibliotece, gdzie oboje pracowali. W testamencie przekazali tej instytucji ponad milion dolarów kanadyjskich

15 listopada 2021

Para bibliotekarzy z Kanady poznała się i zakochała w sobie przed laty, pracując w uczelnianej bibliotece. Carol i Victor Nunnowie tak związali się z tą instytucją, że przekazali jej w spadku 1,1 miliona dolarów kanadyjskich.

Carol i Victor spotkali się w bibliotece Uniwersytetu McMaster w mieście Hamilton. Po kilku miesiącach znajomości koleżeństwo przerodziło się w uczucie. Przez ponad trzy dekady byli na kampusie nierozłączni – znali ich studenci, wykładowcy i pracownicy całego uniwersytetu. W międzyczasie para wzięła ślub.

Ich pasja do biblioteki, rozszerzania kolekcji i budowania katalogów nie zgasła, gdy przeszli na emeryturę pod koniec lat 90. Wprawdzie mieli wtedy więcej czasu, by czytać książki i podróżować, ale nie zapomnieli o swoich korzeniach. Dalej angażowali się w działalność biblioteki. Większość ich znajomych to byli koledzy i koleżanki z miejsca pracy.

Jako małżeństwo byli nierozłączni do 2019 roku, gdy Vic zmarł w wieku 80 lat. Rok później odeszła również Carol w wieku 83 lat. Jak się okazało, Nunnowie uwzględnili ukochaną bibliotekę w swoim testamencie. Przekazali w spadku na rzecz tej instytucji blisko 1,1 miliona dolarów kanadyjskich, co czyni ten gest jednym z największych darów w najnowszej historii uczelnianej biblioteki.

„Jesteśmy poruszeni nie do opisania hojnością Carol i Vica” – powiedziała Vivian Lewis, bibliotekarka z Uniwersytetu McMaster. „W pewnym sensie mnie to nie zaskoczyło. Ich pasja do biblioteki uniwersyteckiej była widoczna przez całą emeryturę. Regularnie wracali do kampusu na imprezy, wykłady publiczne i uroczystości” – dodała.

Pieniądze pozwolą na zakup materiałów i wsparcie usług w obszarach, które były bliskie sercom ofiarodawców. Przedstawiciele biblioteki podkreślają, że dar pojawił się w dobrym momencie, ponieważ z powodu pandemii koronawirusa instytucje edukacyjne ucierpiały finansowo. „Tego rodzaju prezenty zawsze bardzo cenimy, ponieważ pozwalają zrobić i kupić więcej, niż normalnie byśmy mogli” – podsumowała Lewis.

[am]
źródło: The Hamilton Spectator, McMaster University

Tematy: , ,

Kategoria: newsy