Wracają Wrocławskie Targi Dobrych Książek w Hali Stulecia. Tegoroczna edycja odbędzie się na początku grudnia

15 listopada 2021

Po roku przerwy spowodowanej pandemią i lockdownem Wrocławskie Targi Dobrych Książek wracają do Hali Stulecia. Tradycyjnie odbędą się tuż przed mikołajkami – od 2 do 5 grudnia – więc będzie można wybrać tam prezenty pod choinkę. Nie zabraknie spotkań literackich. Gośćmi targów będą m.in. autorzy nagrodzeni w tym roku najważniejszymi w kraju nagrodami literackimi.

Wrocławskie Targi Dobrych Książek to jedna z najstarszych i największych imprez tego typu w Polsce. Tradycyjnie organizowane są na początku grudnia, stanowiąc jednocześnie literackie podsumowanie roku. W 2021 roku miała odbyć się jubileuszowa, 30. edycja tego niezwykłego wydarzenia, które przyciąga tłumy odwiedzających. Jednak rok temu – z powodu pandemii – targi odwołano. Wrocławski Dom Literatury przygotowuje więc teraz 29. edycję.

Podczas targów odbywają się liczne spotkania z pisarkami i pisarzami, debaty i warsztaty wokół literatury, a od kilku lat także specjalny cykl rozmów „Salon zdobywców”, dzięki któremu we Wrocławiu goszczą laureaci najważniejszych polskich nagród literackich przyznanych w danym roku. Nie inaczej będzie tym razem. Michał Nogaś poprowadzi rozmowy z nagrodzonymi poetami, twórcami prozy, a także tłumaczami. Wśród gości „Salonu” znaleźli się m.in. Zyta Rudzka, Mira Marcinów, Zbigniew Rokita, Anna Adamowicz, Natalia Malek i Marta Grzywacz. Jak zawsze wydawcy z całej Polski przywiozą książkowe premiery i przygotują dla czytelników atrakcyjne rabaty, nie zabraknie też stoisk z komiksami, spotkań autorskich oraz paneli dyskusyjnych.

Targi w tym roku pozostaną bezpłatne, jednak należy spodziewać się dodatkowych wytycznych dotyczących reżimu sanitarnego związanego z wciąż trwającą pandemią. Nieco inaczej będzie wyglądała zabudowa stoisk – tak, by łatwiej było zachować społeczny dystans. Na terenie targów będą dostępne środki do dezynfekcji dłoni, na miejscu skorzystamy z szatni, a wybierając się do Hali Stulecia, koniecznie musimy pamiętać o zabraniu ze sobą maseczki, której noszenie będzie na targach obowiązkowe. Dodatkowo część spotkań, w tym z pewnością rozmowy z cyklu „Salon zdobywców”, będą również transmitowane na żywo. Obejrzymy je online na Facebooku na profilach: Wrocławskie Targi Dobrych Książek, Wrocławski Dom Literatury i Wrocław Miasto Literatury.

Wrocławskim Targom Dobrych Książek towarzyszy także przyznanie nagród dla wydawców. Nagroda Edytorska Pióro Fredry wręczana jest za najpiękniej wydaną książkę dla dorosłych, a Nagroda Edytorska Dobre Strony wyróżnia najlepszą edytorsko książkę dla dzieci. Nagrodą główną w obu konkursach jest 20 tysięcy złotych przeznaczone dla wydawcy na publikację pierwszego wydania nowej książki. Fundatorem nagród jest Fundacja KGHM Polska Miedź. Już 18 listopada poznamy tytuły 10 książek dominowanych do tych nagród (po 5 nominacji do każdej z nich). Ogłoszenie nominacji będzie można obejrzeć online na Facebooku Wrocławskich Targów Dobrych Książek, Wrocławskiego Domu Literatury i Wrocławia Miasta Literatury UNESCO. Natomiast zwycięskie książki poznamy w pierwszym dniu targów, 2 grudnia, podczas uroczystej gali. Wszystkie nominowane i nagrodzone książki w tegorocznej edycji Pióra Fredry i Dobrych Stron będzie można obejrzeć i kupić na targach, więc wybór jury warto potraktować jako doskonałą podpowiedź, za czym m.in. na miejscu się rozejrzeć.

Ci, którzy poza książkami chcieliby zapakować w świąteczny papier coś jeszcze, powinni wiedzieć, że ponownie Wrocławskim Targom Dobrych Książek będą towarzyszyć Targi Wszystkiego Dobrego. Stoiska wypełnione rękodziełem, sztuką, modą i designem polskich producentów znajdziemy w kuluarach Hali Stulecia.

Z uwagi na wciąż trwającą pandemię i związane z tym utrudnienia organizacyjne szczegółowy program targów zostanie ogłoszony później niż zwykle, można się go spodziewać na tydzień przed startem wydarzenia. O wszystkich szczegółach organizatorzy informują na bieżąco na stronie literatura.wroclaw.pl.

29. Wrocławskie Targi Dobrych Książek objęte zostały patronatem Booklips.pl.

[am]
fot. Max Pflegel/Wrocławski Dom Literatury

Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia