Powstała petycja w sprawie jak najszybszego objęcia szczepieniami pracowników bibliotek publicznych

3 marca 2021

Firma Good Books zajmująca się szkoleniami dla bibliotekarzy, wydawców i księgarzy zwróciła się z apelem do ministra kultury prof. Piotra Glińskiego o objęcie pracowników bibliotek publicznych dobrowolnymi szczepieniami przeciw COVID-19 już w pierwszym etapie Narodowego Programu Szczepień. W sieci znajduje się petycja w tej sprawie, którą każdy może podpisać.

Jak informuje Good Books, przyczynek do wystosowania petycji może wydawać się błahy, ale sprawa jest poważna. Bibliotekarze mimo pandemii i obowiązujących obostrzeń niemal przez cały czas trwali na posterunkach, realizując swoją misję. Wiele wysiłku kosztowało, by dostosować się do trudnych warunków pandemii. Z uwagi na fakt, że biblioteki publiczne były jedynymi instytucjami kultury dostępnymi dla lokalnych społeczności, ich pracownicy nie byli i nie są w stanie uniknąć bezpośredniego kontaktu z czytelnikami.

„Pomimo stosowania się do rządowych zaleceń, pracownicy bibliotek, działając na pierwszym froncie odradzającego się życia kulturalnego – są w grupie wysokiego ryzyka zarażenia wirusem COVID-19. Zaszczepienie pracowników tych placówek pozwoliłoby nie tylko na szybszy powrót do normalności, ale przede wszystkim zapobiegłoby dalszej społecznej izolacji” – czytamy w petycji Good Books.

W opinii inicjatorów petycji zaszczepienie tej grupy pracowników w pierwszym etapie Narodowego Programu Szczepień umożliwiłoby szybsze, pewniejsze, a przede wszystkim bezpieczne odradzanie się życia kulturalnego. „Nic przecież nie zastąpi bezpośredniego kontaktu z drugim człowiekiem, możliwości poszukiwania książek na regałach, zapachu i dotyku papieru czy uczestniczenia w organizowanych w bibliotekach wydarzeniach” – komentuje zespół Good Books.

Petycję można podpisać na stronie Good Books. Jak przekonują jej organizatorzy, każdy głos to krok bliżej do normalności oraz szansa na ochronę zdrowia 20 tysięcy polskich bibliotekarzy.

Przypomnijmy, że w Polsce działa ponad 7881 bibliotek publicznych, a na każdą placówkę przypada średnio niemal 5000 mieszkańców. Jednocześnie ponad połowa placówek mieści się w małych miejscowościach i na wsiach, gdzie nierzadko stanowią one jedyną publiczną instytucję kultury. W 2019 roku biblioteki publiczne zorganizowały 275 tysięcy wydarzeń, w których uczestniczyło 7 milionów mieszkańców.

[am]
fot. Michael Neubert/Flickr

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy