banner ad

Alain Chabat zrealizuje serial animowany o Asteriksie. Będzie to adaptacja albumu „Walka wodzów”

3 marca 2021

Znany francuski reżyser i scenarzysta Alain Chabat stworzy dla Netflixa animowany miniserial o przygodach Asteriksa. Historia oparta będzie na fabule albumu „Walka wodzów”. Produkcją ekranizacji zajmie się Alain Goldman. Premiera zaplanowana jest na 2023 rok.

„Nie jest to pierwsze spotkanie Alaina Chabata z tą ikoną popkultury. Jest on bowiem autorem scenariusza i reżyserem filmu 'Asterix i Obelix: Misja Kleopatra’ z 2002 roku, najpopularniejszego z licznych filmowych adaptacji historii o Asteriksie i trzeciego z najbardziej kasowych filmów w historii Francji. To dla mnie coś niesamowitego, że Alain Chabat wraca do pracy z Asteriksem po raz pierwszy od czasów tamtego projektu i że odbędzie się to we współpracy z firmą Netflix” – mówi Dominique Bazay, dyrektor działu ds. animacji oryginalnych.

Serial będzie adaptacją jednego z klasycznych tomów komiksu – „Walka wodzów”, w którym Rzymianie podejmują kolejną próbę rozprawienia się z mieszkańcami wioski Asteriksa. Wykorzystują w tym celu galijski obyczaj zobowiązujący wodza wyzwanego na pojedynek do wzięcia udziału w wyzwaniu. Ten, który przegra, musi oddać się wraz z całym swym ludem pod rządy zwycięzcy. Do pojedynku staje rzymski kolaborant. Rzymianie oczywiście usiłują ustawić wynik, porywając druida wraz z pożądanym przez wszystkich magicznym napojem.

„Od dawna rozmawiałem z Celeste’em Surugue’em z wydawnictwa Albert René o tym, jak przenieść opowieść o Asteriksie na Netflix. Łączy nas sympatia do tych bohaterów i wzajemne zaufanie. Pochodzę z francuskojęzycznej części Kanady i jak większość frankofonów dorastałem razem z Asteriksem, jego kumplem Obeliksem i ich wiernym towarzyszem Idefiksem. Oglądałem produkcje animowane i obsesyjnie czytałem komiksy. Gdyby ktoś powiedział 8-letniemu mnie, że pewnego dnia będę pomagał przenieść te postaci na ekran… tobym nie uwierzył!” – komentuje Dominique Bazay.

Od momentu pierwszego wydania komiksu o Asteriksie w 1961 roku ukazało się 38 tomów w 111 językach i dialektach, a tom 39. pojawi się jeszcze w tym roku. Ponadto od 1967 roku nakręcono aż 15 filmów pełnometrażowych poświęconych temu bohaterowi. Na każdy nowy album komiksowy i film z niecierpliwością czekają miliony fanów serii.

W Polsce komiks „Walka wodzów” ukazał się nakładem wydawnictwa Egmont. Przy okazji ogłoszenia informacji o przystąpieniu do realizacji serialu Netflix udostępnił planszę komiksową, która ukazała się w magazynie „Pilote” 15 października 1964 roku i zapowiadała publikację komiksu na łamach tego periodyku.

[am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: film