Polscy lekarze wręczają rodzicom „recepty” na czytanie dzieciom. Ruszyła akcja „Książka na receptę. Recepta na sukces”

13 lutego 2019


W wybranych przychodniach zdrowia ruszyła akcja społeczna pod nazwą „Książka na receptę. Recepta na sukces”. Podczas wizyt kontrolnych w poradniach dzieci zdrowych lekarze i inni specjaliści będą zalecać rodzicom czytanie dziecku od pierwszych dni życia, wręczając przy tym „receptę” oraz tłumacząc, że czytanie ma wpływ na zrównoważony rozwój dziecka i jego szanse na sukcesy w przyszłości.

Organizowana przez Fundację Powszechnego Czytania akcja wzorowana jest na mechanizmach sprawdzonych w Stanach Zjednoczonych. 30 lat temu pediatrzy z Boston Medical Center zaczęli przepisywać na receptach, zamiast leków, czytanie. Po kilku latach wyniki rozwojowe dzieci pod taką opieką wzrosły ponad średnią. Tym samym udowodniono, że codzienne czytanie dzieciom przynosi wymierne efekty. Dla rodziców lekarz neonatolog, pediatra czy położna to bardzo ważne autorytety. Ich zalecenie jest skuteczniejsze niż inne formy przekonywania.

„Wyniki badań klinicznych sugerują, że dzieci, których rodzice przestrzegali takiego zalecenia lekarskiego: (1) mają większe bierne i czynne kompetencje językowe ? szybszy rozwój językowy, (2) większą zdolność skupienia uwagi – szybciej osiągają gotowość szkolną, (3) rzadziej wykazują nadreaktywność i agresję” ? przekonuje dr n. med. Jacek Mrukowicz, redaktor naczelny dwumiesięcznika „Medycyna Praktyczna”, który jest partnerem merytorycznym akcji.

Ponadto, udowodniono, że dzieci, którym rodzice czytali codziennie, są bardziej stabilne emocjonalnie i mają większe kompetencje społeczne. Są mniej agresywne i rzadziej depresyjne.

„Przywykliśmy uznawać temat upowszechniania czytania za obszar zainteresowania ludzi wyłącznie z kręgu wydawniczo-kulturowego. A przecież, sprawa popularyzacji czytania jest kluczową kwestią dla rozwoju naszego kraju, jego gospodarki, myśli naukowej, innowacyjności czy kultury dialogu społecznego” ? mówi Maria Deskur, prezes Fundacji Powszechnego Czytania.

Esencją projektu jest sprawienie, by pediatrzy, neonatolodzy, położne, pielęgniarki podczas wizyt w poradni rekomendowali rodzicom codzienne, głośne czytanie dzieciom. W tym celu Fundacja Powszechnego Czytania, organizator akcji, będzie udostępniać przychodniom „recepty”, na których lekarz pediatra będzie rekomendował codzienne czytanie.

Akcja „Książka na receptę. Recepta na sukces” w pierwszym roku działania obejmie 120 przychodni, czyli przekaz o potrzebie czytania od pierwszych dni życia dotrze do 60 000 rodzin.

Projekt jest przygotowany w oparciu o szerokie porozumienie środowisk promujących czytanie i autorytety merytoryczne. Honorowy patronat nad akcją objęło Ministerstwo Zdrowia. Akcję wspierają Polskie Towarzystwo Neonatologiczne, Polskie Towarzystwo Pediatryczne, Instytut Książki i Biblioteka Narodowa.

fot. Gordon/Flickr

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy