„Pociąg do czytania”. Na pięciu dworcach kolejowych PKP pojawią się czytelnicze strefy
Wakacje to czas podróżowania, a nic tak nie umila podróży jak dobra lektura. Wie to Narodowe Centrum Kultury, dlatego wspólnie z Polskimi Kolejami Państwowymi postanowiło przygotować dla podróżnych czytelniczą strefę relaksu z książką. W kolejne piątki będzie ona wędrowała po dworcach kolejowych. Pojawi się na Dworcu Wschodnim w Warszawie (4 sierpnia), a potem w Katowicach (11 sierpnia), Gdyni (18 sierpnia), Krakowie (25 sierpnia) oraz we Wrocławiu (1 września).
W czytelniczej strefie, zorganizowanej w ramach akcji „Pociąg do czytania”, podróżni wypełnią czas oczekiwania na pociąg, odpoczywając na leżakach lub fotelach z interesującą lekturą. Dodatkowo zaplanowano atrakcje, które mają zachęcić gości strefy do rozmaitych aktywności proczytelniczych. Przewidziano zabawy rysunkowe prowadzone przez Roberta Trojanowskiego, autora publikacji edukacyjnych dla dzieci, który będzie tworzył na żywo rysunki na zamówienie publiczności, a także quizy literackie i warsztaty plastyczne dla najmłodszych. W strefie znajdzie się również Księga Podróży, w której pasażerowie będą mogli dzielić się refleksjami i wspomnieniami z wakacji oraz polecać drugim książki godne przeczytania.
Na każdym z dworców, gdzie w kolejne sierpniowe piątki rozstawiona zostanie strefa czytelnia, będzie możliwość skorzystania z aktywności związanych z konkretnym miastem i regionem. Na przykład w Warszawie będzie to spacer z przewodnikiem, który podczas przechadzki po dworcu wyjawi ciekawostki związane z tym obiektem. Partnerami stref czytelniczych i organizatorami tych aktywności będą lokalne biblioteki.
Jak przekonuje Narodowe Centrum Kultury, celem akcji „Pociąg do czytania” jest przypomnienie o zaletach czytania jako przyjemnego i wartościowego sposobu spędzania czasu oraz uświadomienie, że podróż i lektura książek to doskonałe połączenie. „W ten sposób możemy promować czytelnictwo również wśród tych osób, które nie czytają na co dzień. Każdy z nas zasługuje na stały kontakt z literaturą, ponieważ książki stanowią wspaniałe źródło inspiracji i kreatywności, a czytanie to najlepsza droga rozwoju osobistego, zawodowego i społecznego. Czytanie ma tylko dobre strony” – powiedział prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury.
„Współpracę z Narodowym Centrum Kultury przy programie ukierunkowanym na upowszechnienie czytelnictwa w Polsce traktujemy jako wyróżnienie. Lektura książki i podróż koleją to sprawdzone oraz doskonałe połączenie. Jestem pewien, że dzięki wspólnej akcji (…) przekona się o tym jeszcze więcej pasażerów” – skomentował dr Rafał Zgorzelski, członek zarządu Polskich Kolei Państwowych S.A.
[am]
TweetKategoria: newsy