banner ad

Pierwszoklasiści otrzymają za darmo „Wnuczkę antykwariusza” Justyny Bednarek. Nowa odsłona kampanii „Mała książka – wielki człowiek”

25 października 2023

Uczniów pierwszych klas szkół podstawowych czeka w tym roku książkowy prezent. Otrzymają na własność książkę „Wnuczka antykwariusza” autorstwa Justyny Bednarek z ilustracjami Emilii Dziubak. Dystrybucja prowadzona będzie w ramach 6. edycji kampanii społecznej „Mała książka – wielki człowiek”, której celem jest promowanie czytelnictwa wśród dzieci i ich rodziców.

Kampanię realizują wspólnie od 2017 roku Instytut Książki oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Podstawowym założeniem akcji jest zwiększenie udziału dzieci w kulturze czytelniczej. Projekt obejmuje trzy etapy. Czytelnicze wyprawki otrzymują dzieci nowo narodzone (do 3. roku życia), przedszkolaki (w wieku 4-6 lat) oraz pierwszoklasiści (w wieku 7-9 lat). Książeczki trafiają do 320 szpitali położniczych, 6700 bibliotek publicznych z oddziałami dziecięcymi oraz 13 300 szkół podstawowych w całej Polsce. Do tej pory w ręce najmłodszych czytelników i ich rodziców trafiło już 5 milionów książek.

„To kampania, która jest kampanią permanentną. Ta kampania, i o to nam chodziło, jest zawsze i wszędzie. Dlaczego? Bo jeżeli przez cały rok rodzą się dzieci i każde rodzące się nowe dziecko w Polsce otrzymuje taką wyprawkę czytelniczą, czyli nowe książeczki, to kampania trwa cały czas i dociera do wszystkich” – mówił podczas konferencji prasowej inaugurującej 6. odsłonę akcji Dariusz Jaworski, dyrektor Instytutu Książki.

Minister kultury prof. Piotr Gliński prezentuje „Wnuczkę antykwariusza”, za nim stoją tegoroczni ambasadorzy akcji „Mała książka – wielki człowiek”, Redbad Klynstra-Komarnicki i Emilia Komarnicka-Klynstra (fot. Danuta Matloch/MKiDN)

„Dotychczas w ramach programu przekazywane były antologie najwybitniejszych autorów, poetów, którzy proponowali naszym najmłodszym rzeczy bardzo wartościowe. W poprzednim roku wydaliśmy pierwszy raz książkę specjalnie napisaną dla tego programu przez Wojciecha Widłaka, natomiast w tegorocznej edycji pierwszoklasiści otrzymają 'Wnuczkę antykwariusza’ Justyny Bednarek z ilustracjami Emilii Dziubak – jednej z moich ulubionych ilustratorek. Jest to również książka specjalnie napisana dla tego programu, a jej egzemplarze będą bezpłatnie rozdawane” – powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Autorka opowiadania „Wnuczka antykwariusza”, Justyna Bednarek, to popularna pisarka dziecięca, twórczyni bestsellerowego cyklu „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”. Bohaterką nowej książki jest Gabrysia, która podczas wizyty w antykwariacie swojego dziadka odkrywa wiele niecodziennych przedmiotów, przechowujących pamięć o minionych czasach. Pisząc „Wnuczkę antykwariusza”, autorka czerpała inspirację z własnych opowieści rodzinnych oraz opowieści przyjaciół i znajomych. Resort kultury przekazał, że opowiadanie zabiera najmłodszych czytelników w podróż do przeszłości i pokazuje, jak ważne jest odkrywanie rodzinnych korzeni.

Tegorocznej kampanii towarzyszy hasło: „Zależy Ci na rozwoju swojego dziecka? Podaruj mu miłość do książek”. Poniżej możecie zobaczyć najnowszy spot promujący akcję:

[am]

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy