Pierwsza sesja zdjęciowa w największej bibliotece klasztornej na świecie

2 stycznia 2015

sesja-bibioteka-klasztorna-1
Największa na świecie biblioteka klasztorna znajdująca się w Opactwie Benedyktynów w Admont w Austrii po raz pierwszy zezwoliła na wykonanie w swoich wnętrzach kreatywnej sesji zdjęciowej.

Fotograf Benjamin Von Wong już od dłuższego czasu poszukiwał klasztoru, który zezwoliłby na podobną sesję. „Choć moim marzeniem było zrobienie sesji zdjęciowej w takiej bibliotece, jak ta w Opactwie Admont, przez długi czas wydawało się to zupełnie nieosiągalne. Wstępne e-maile i telefony do podobnych miejsc konsekwentnie spotykały się z odrzuceniem albo wygórowanymi stawkami. I kiedy już zaczynało brakować nam nadziei, otrzymaliśmy pozytywną odpowiedź od brata Maksymiliana, który z otwartymi ramionami powitał nas, pozwolił tworzyć i dzielić się magią opactwa ze światem” ? napisał na swoim blogu Von Wong.

sesja-bibioteka-klasztorna-2

Biblioteka Opactwa Benedyktynów w Admont nazywana jest często ósmym cudem świata. Ukończona została w 1776 roku zgodnie z zamysłem austriackiego architekta Josepha Huebera. Budynek ma 70 metrów długości, 14 metrów szerokości i 13 metrów wysokości i jest największą biblioteką klasztorną na świecie. Znajduje się w niej 70 spośród 200 tysięcy woluminów należących do klasztoru, a do tego 1400 średniowiecznych rękopisów, prawie 1000 inkunabułów i starodruków. Strop składa się z siedmiu kopuł ozdobionych freskami przez malarza Bartolomeo Altomonte, przedstawiającymi stopnie ludzkiej wiedzy aż do Boskiego Oświecenia.

sesja-bibioteka-klasztorna-3

Fotograf twierdzi, że chodzenie po zabytkowym obiekcie było jak przebywanie w bibliotece Bestii z bajki Disneya „Piękna i Bestia”, ponieważ oba te miejsca są bardzo do siebie podobne. Ekipa uzyskała dostęp do budynku jedynie w godzinach wieczornych, dlatego musiano użyć wielu lamp, aby odtworzyć dzienne oświetlenie.

sesja-bibioteka-klasztorna-4

W sesji wzięła udział brytyjska modelka Jen Brook. Fantastyczne stroje zaprojektowała polska projektantka Agnieszka Ospia. „Dla mnie wisienką na torcie był udział w sesji brata Maksymiliana, autentycznego mnicha, który zgodził się być modelem podczas zdjęć” ? napisał na blogu Von Wang.

Na fotografiach załączonych do newsa możecie zobaczyć efekty pierwszej kreatywnej sesji zdjęciowej w największej klasztornej bibliotece na świecie:

sesja-bibioteka-klasztorna-5

sesja-bibioteka-klasztorna-6

sesja-bibioteka-klasztorna-7

sesja-bibioteka-klasztorna-8

[am]
fot. Benjamin Von Wong

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy