Peter James laureatem nagrody Diamond Dagger

26 stycznia 2016

peter-james-nagroda-diamond
Angielski twórca thrillerów i kryminałów, autor m.in. cyklu powieści z detektywem Royem Grace’em, Peter James otrzymał Diamond Dagger, prestiżową nagrodę przyznawaną pisarzom kryminałów za całokształt twórczości.

Diamond Dagger wręczana jest od 1986 roku przez brytyjskie Stowarzyszenie Pisarzy Kryminałów, w skład którego wchodzi obecnie 700 członków. W przeszłości wyróżnienie to otrzymali m.in. Elmore Leonard, John le Carré, Val McDermid, Frederick Forsyth i Lee Child. Decyzję o włączeniu do tego wąskiego grona Petera Jamesa uzasadniono faktem, że autor jest „mistrzem narracji” i „królem kryminałów policyjnych”, który dzięki „długotrwałej perfekcji” wniósł „znaczący wkład” w gatunek. „Zaangażowany w mówienie prawdy o życiu wewnątrz brytyjskiej policji, Peter związał się z policją z Sussex, często towarzysząc policjantom i detektywom na służbie, by móc obserwować realia ich pracy” – czytamy w oświadczeniu Stowarzyszenia Pisarzy Kryminałów.

Z wyróżnienia ucieszył się sam autor, który przyznał, że otrzymanie Diamond Digger jest jednym z najwspanialszych momentów jego kariery i dowodem na to, iż marzenia się spełniają. Wspomniał czasy, gdy jako młody pisarz uczęszczał na ceremonie wręczania nagród i słuchał przemówień zwycięzców, marząc, że kiedyś sam znajdzie się na ich miejscu, co wówczas wydawało mu się czystą fantazją. „Zawsze czułem, że Diamond Dagger stoi ponad wszystkimi innymi nagrodami w świecie kryminału i thrillera. Jest ona bez wątpienia najbardziej pożądaną nagrodą ze wszystkich, częściowo ze względu na swą historię, częściowo z powodu tego, kto o jej przyznaniu decyduje. Ale ważniejsza od tego wszystkiego jest lista poprzednich zwycięzców ? istny spis nazwisk gigantów naszego gatunku” – powiedział James.

Urodzony w 1948 roku w Brighton Peter James znany jest głównie z serii kryminałów, których bohaterem jest posługujący się niekonwencjonalnymi metodami pracy detektyw Roy Grace. 28 powieści pisarza przetłumaczono jak dotąd na 36 języków i sprzedano w nakładzie przekraczającym 16 milionów egzemplarzy.

[aw]
fot. Bokmässan

Tematy: , ,

Kategoria: newsy