Frederick Forsyth otrzymał nagrodę Diamond Dagger

20 lutego 2012


Autor „Dnia Szakala”, Frederick Forsyth, otrzymał Diamond Dagger za całokształt twórczości. Jest to najbardziej prestiżowa nagroda dla pisarzy kryminałów przyznawana corocznie przez Crime Writers Association.

74-letni Forsyth dołączył do wąskiej grupy literatów, którzy mogą poszczycić się tym szczególnym wyróżnieniem. Do tej pory Diamond Dagger za całokształt twórczości trafiła m.in. do Johna le Carré, Reginalda Hilla, Ellis Peters, Iana Rankina czy Elmore?a Leonarda.

Jak podano w uzasadnieniu, napisana ponad 40 lat temu debiutancka powieść Forsytha („Dzień Szakala”) zdefiniowała współczesny thriller „z jego piorunującym tempem opowiadania”. Powieść ta jest „jednym z największych thrillerów naszych czasów” – dodał przewodniczący Komitetu Stowarzyszenia, pisarz Peter James. Przy okazji pochwalił Forsytha za ustanowienie „nowego standardu autentyczności, opartej na researchu, co miało ogromny wpływ zarówno na moją pracę jak i wielu moich rówieśników” w dziedzinie kryminału i thrillera.

Forsyth spędza około dziewięciu miesięcy na wykonywaniu researchu do każdej swojej powieści. „Rzeczy jak tankowiec z 'Diabelskiej Alternatywy'” ? daje przykład autor. „Pomyślałem, że lepiej zrobię jak pojadę i zobaczę to cholerstwo na własne oczy. Nie mogłem znaleźć tankowca o załadunku miliona ton, ale udało mi się natrafić na taki, co mógł pomieścić jedną trzecią tego. Udałem się więc do Norwegii, dzięki czemu mogłem go później opisać.”

Kiedy research jest gotowy, Forsyth spisuje powieść w ciągu dwóch i pół miesięcy, siedząc przy maszynie do pisania przez sześć godzin dziennie (w tym czasie powstaje 10 stron maszynopisu). „Zmuszam się do tego” ? wyznaje. „Inaczej skończyłbym z dużą ilością książek napisanych do połowy.”

Chociaż Forsyth zapowiedział w przeszłości, że nie zamierza już więcej pisać, jest obecnie zajęty zbieraniem materiałów do kolejnej powieści, którą ma nadzieję rozpocząć w październiku. „Będę musiał pojechać do Somalii” ? powiedział. „Chcę wybrać się na dalekie południe, do Mogadiszu i zbadać Al-Shabaab. Ja? myślę, że to będzie nowa Al-Kaida… nowe epicentrum, i chcę spróbować się tam dostać.”

Crime Writers Association to brytyjskie stowarzyszenie pisarzy kryminałów założone w 1953 roku przez Jana Creasey’a. Członkostwo jest dostępne dla każdego autora, który posiada przynajmniej jedną powieść kryminalną opublikowaną przez profesjonalnego wydawcę.

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy