Pedro Almodóvar wydaje zbiór osobistych opowiadań. Wiemy, kto opublikuje książkę w Polsce

12 kwietnia 2023

W czwartek 13 kwietnia w Hiszpanii ukazuje się zbiór osobistych opowiadań reżysera Pedra Almodóvara. Książka zatytułowana jest „El último sueño” (z hiszp. „Ostatni sen”) i niedługo będą mogli przeczytać ją również polscy czytelnicy.

„Ta książka jest najbliższa fragmentarycznej autobiografii” – wyjaśnia Almodóvar. „Czytelnik uzyska w końcu maksimum informacji ode mnie jako filmowca i opowiadacza, a także o tym, jak w moim życiu jedno miesza się z drugim” – dodaje reżyser.

Ciągoty pisarskie Almodóvara nie są obce wielbicielom jego kina. Reżyser nie tylko jest autorem lub współautorem scenariuszy wszystkich swoich filmów, ale na dodatek ma w dorobku już dwie książki prozatorskie (nie licząc książkowych wydań scenariuszy filmowych). Są to: opublikowany również w Polsce zbiór opowiadań i innych tekstów zatytułowany „Patty Diphusa” oraz krótka powieść „Fuego en las entrañas”.

Opowiadania zawarte w najnowszym tomie „El último sueño” Almodóvar pisał do szuflady przez 50 lat, od końca lat 60. XX wieku do ostatnich miesięcy. Praktycznie żadne nie były dotąd publikowane, aczkolwiek niektóre historie zahaczyły o filmografię reżysera. Na przykład jeden z tekstów, „La visita”, pisany w 1973-1974 roku, częściowo został wykorzystany w filmie „Złe wychowanie”.

Reżyser sam dokonał wyboru opowiadań. Pozwalają one prześledzić ewolucję Almodóvara jako artysty. Mroczne lata edukacji, bardzo osobiste wspomnienia, rozważania na temat własnej twórczości – to wszystko autor zamyka w niewielkich formach fabularnych, dzięki którym możemy odkrywać go na nowo, szukać kolejnych tropów dotyczących jego życia i dzieł.

Jak się dowiedzieliśmy, w Polsce zbiór ukaże się pod tytułem „Ostatni sen” nakładem Wydawnictwa Poznańskiego. Za jego przekład odpowiadają Katarzyna Okrasko i Agata Ostrowska. Premiera w polskich księgarniach: 31 maja.

[am]
fot. Criterion Collection

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy