banner ad

Ogłoszono nominacje do Nagród Eisnera 2013

19 kwietnia 2013

nominacje do Eisnera 2013
Organizatorzy Comic-Con ogłosili tegoroczne nominacje do Eisnerów, najważniejszych nagród branży komiksowej nazywanych potocznie komiksowymi Oscarami. Wśród nominowanych znaleźli się m.in. Charles Burns, Tom Gauld, Brian K. Vaughan, Rutu Modan oraz wielu innych wybitnych twórców.

Najwięcej, bo aż pięć nominacji przypadło „Building Stories” Chrisa Ware?a, „Fatale” Eda Brubakera i Seana Phillipsa oraz „Hawkeye” Matta Fractiona i Davida Aji. Na brak nominacji nie może również narzekać Charles Burns. Jego najnowsze dzieło, „The Hive”, rozrysowany w kolorze horror, który jest drugą częścią powstającej trylogii, zdobył trzy nominacje.

Polskich czytelników szczególnie zainteresuje zapewne nominacja dla Toma Gaulda za „Goliata”, który ukazał się w zeszłym roku nakładem Centrali. Brytyjski rysownik opowiedział historię biblijnego pojedynku Dawida z olbrzymim Filistynem w oszczędny i sugestywny sposób, nie zapominając o subtelnym dowcipie, co przełożyło się na nominację w kategorii „Najlepsza nowa powieść graficzna”.

Wśród nominowanych (w kategorii „Najlepsza praca edukacyjna lub naukowa o komiksie”) znalazła się także książka Barta Beaty’ego „Komiks kontra Sztuka”, którą planuje wydać w najbliższym czasie oficyna Timof i cisi wspólnicy. Publikacja ta omawia trudne relacje pomiędzy światem sztuki a światem komiksu i powinna zainteresować wszystkich tych, którzy przeczytali zeszłoroczną książkę Sebastiana Frąckiewicza „Wyjście z getta. Rozmowy o kulturze komiksowej w Polsce”.

Z pełną listą nominowanych możecie się zapoznać klikając tutaj.

Zwycięzców tegorocznych Nagród Eisnera poznamy na uroczystej gali, jaka odbędzie się w piątkowy wieczór 19 lipca w trakcie konwentu Comic-Con w San Diego (USA). W zeszłym roku po raz pierwszy do Eisnerów nominowana została polska scenarzystka Marzena Sowa za swój głośny autobiograficzny komiks „Marzi”.

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy