Ogłoszono nazwiska nominowanych do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej 2016
Kapituła Nagrody im. Wisławy Szymborskiej pod przewodnictwem Joanny Orskiej ogłosiła nazwiska poetów i tytuły tomów nominowanych do tegorocznej, czwartej edycji nagrody. W gronie finalistów znaleźli się: Jakub Kornhauser, Edward Pasewicz, Marta Podgórnik, Joanna Roszak i Marcin Świetlicki.
Jak napisano w uzasadnieniu, Jakub Kornhauser w swym tomie „Drożdżownia” odnawia język, którym posługujemy się do opisu świata. Za pomocą statycznych opisów, stanowiących ważną część utworów zebranych w nominowanej książce, przedstawia świat pełen niepokoju, jakby przed katastrofą. Zwykłe czynności, przedmioty, znaczenia ujęte są w pełen dramatyzmu obrazek, który tylko pozornie wydaje się spójny. Zawarta w nich energia przypomina poruszoną linię z obrazów Chaima Soutine?a, Paula Klee, Egona Schielego, na których często powołuje się autor.
W poezji Edwarda Pasewicza najważniejsze wydaje się testowanie możliwości, jakie daje język. W zbiorze „Och, Mitochondria” na pierwszy plan wysuwa się cielesność rozumiana jako znak, cielesność postrzegana na różne sposoby i na wielu poziomach. Ciało podlega tu obserwacji mikrobiologicznej i genetycznej, ale ważna dla autora jest też perspektywa życia społecznego i politycznego.
Tom „Zawsze” Marty Podgórnik wyróżnia się ostrym, feministycznym głosem, osobistym i intymnym tonem. Z pozycji kobiety Podgórnik czyni siłę i materię swojej poezji. Radykalizuje różne formy popularne i tradycyjne, takie jak piosenka kabaretowa, ballada czy baśń, ale nasyca je dosłownością, okrucieństwem, głębokimi i silnymi emocjami.
Joanna Roszak, poetka, autorka książek poetyckich i prac literaturoznawczych, zajmuje się pograniczem literatury polskiej, niemieckiej i żydowskiej. W „Tego dnia” najciekawsze wydają się wątki związane ze śmiercią, jej istotą i konsekwencjami. Bohaterami tej poezji są często zwierzęta: psy, koty, ptaki. Jej poezja wyrasta z tradycji awangardowej, naśladuje zwykłą mowę, ale dodaje jej zaskakujące zwroty. Roszak pozostaje w elipsie, niedopowiedzeniu, zawiesza sens i daje nam możliwość rozgałęzienia jego znaczeń.
W „Delcie Dietla” Marcina Świetlickiego powracają motywy znane już u poety: miasto, wiersze o literaturze, które sam nazywa „nabożnymi”. Świetlicki przepracowuje poetykę protest-songu, choć w przewrotny sposób robi to w rytmie heksametru. Jednocześnie jednak pojawia się motyw bardzo osobisty ? śmierci ojca i żałoby oraz konieczność rozliczenia się z obowiązkami wobec zmarłych.
Kto spośród wymienionych wyżej poetów zostanie laureatem Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, dowiemy się 11 czerwca 2016 roku, w czasie uroczystej gali w Oprze Krakowskiej. Wtedy także poznamy laureata za tom przetłumaczony na język polski – wyróżnienie to zostanie przyznane po raz pierwszy.
Od 2016 roku nagroda wręczana będzie w czasie Festiwalu Miłosza ? największego wydarzenia poetyckiego realizowanego w Krakowie. Połączenie Nagrody im. Wisławy Szymborskiej i Festiwalu Miłosza stanowi nawiązanie do Spotkań Poetów Wschodu i Zachodu, które w latach 90. organizowano w Krakowie pod patronatem obojga noblistów.
W kapitule tegorocznej edycji Nagrody im. Wisławy Szymborskiej zasiadają: Joanna Orska (przewodnicząca, Polska), Andrej Chadanowicz (Białoruś), Bernhard Hartmann (Niemcy), William Martin (USA-Niemcy), Abel Murcia Soriano (Hiszpania), Marian Stala (Polska), Dorota Walczak-Delanois (Polska-Belgia).
TweetKategoria: newsy