Odkryto utwór muzyczny skomponowany przez Anthony’ego Burgessa

27 listopada 2014

Utwór muzyczny do sonetu Williama Szekspira, skomponowany ponad 60 lat temu przez Anthony’ego Burgessa dla pewnej zamężnej kobiety, został odnaleziony wśród jej osobistych rzeczy.

Anthony Burgess, znany głównie jako pisarz, przede wszystkim zaś autor „Mechanicznej pomarańczy”, był również kompozytorem. Odkryty utwór to pięciostronicowa oprawa muzyczna do 116. Sonetu Szekspira. Burgess w 1951 roku zadedykował utwór Barbarze „Boo” Beck. Nie jest jasne, co go z nią łączyło. Tym bardziej, że była mężatką. To właśnie jej mąż John, zmarły w tym roku 99-letni artysta, znalazł utwór w jej rzeczach. W latach 50. ubiegłego wieku Burgess i Beckowie byli sąsiadami. John pewny jest, że jego żonę i pisarza łączyła tylko przyjaźń. Na pewno łączyła ich miłość do muzyki. Jakby nie było, jest to jednak Sonet o nieprzemijającej miłości.

Profesor Andrew Biswell, szef Międzynarodowej Fundacji Anthony?ego Burgessa, do której archiwum trafi zapis kompozycji, uważa, że to bardzo ekscytujące odkrycie. Określa Burgessa jako „pisarza o dickensowskiej lub tołstojowskiej postawie” oraz „bardzo dobrego kompozytora”. Muzykę Burgess miał we krwi. Jego matka była piosenkarką i tancerką, ojciec zaś grał na pianinie w salach koncertowych i niemych kinach. Burgess był muzykiem-samoukiem. Z jego inspiracji Szekspirem zrodziła się jedna powieść, biografia, balet na jego temat oraz trzy inne sonety. Burgess powiedział kiedyś: „Pragnę, by ludzie myśleli o mnie jako o muzyku piszącym powieści, a nie jako o pisarzu tworzącym muzykę”.

Utwór po raz pierwszy wykonano publicznie 26 listopada z udziałem sopranistki Zoë Milton-Brown oraz pianisty Bea Powella.

[aw]
źródło: The Guardian

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy