James Patterson pali książki, by ratować czytelnictwo

27 listopada 2014

patterson-pali-ksiazki
James Patterson, twórca bestsellerowych thrillerów, zrealizował spot, na którym tłum wrzuca książki do ognia. Klip ma za zadanie zwrócić uwagę prezydenta Baracka Obamy na spadek czytelnictwa w Stanach Zjednoczonych.

„Takie palenie książek ma miejsce w Ameryce” ? mówi Patterson w nakręconym klipie. „Jesteście zaproszeni. Zwłaszcza dzieci. Widzicie, że zamykają lokalne księgarnie. Zamykają lokalne biblioteki. Wydawnictwa konają. Amerykańska literatura pójdzie następna do spalenia”. Widząc, jak płonie egzemplarz powieści „Moby Dick”, pisarz mówi: „Dość! Jestem James Patterson. Możemy zatrzymać palenie książek”.

Patterson zwraca się do ludzi z prośbą o podpisanie petycji do prezydenta Obamy, aby zainteresował się problemem spadku czytelnictwa. Jeśli w ciągu 30 dni petycję podpisze minimum 100 tysięcy osób, administracja prezydenta będzie musiała ją rozpatrzyć. Patterson informuje, że obecnie w USA jest 3 tysiące wyspecjalizowanych księgarni, 20 lat temu było ich 10 tysięcy. Przeciętny nastolatek czyta książki 8 minut tygodniowo. Pisarz apeluje poprzez swą akcję o zwrócenie uwagi na problem, ale też o przezwyciężenie apatii wobec książek, którą zauważa w społeczeństwie, o zwiększenie liczby księgarń, bibliotek, o sprawienie, by dzieci czytały więcej. Ma nadzieję, że swym apelem zainteresuje Kongres oraz prezydenta i pierwszą damę.

Pisarz chciałby, aby prezydent zobowiązał się, że do końca swojej kadencji przynajmniej raz w miesiącu będzie pojawiał się publicznie z książką, zajdzie do biblioteki lub księgarni, a także wypowie się na temat spadku czytelnictwa. Według Pattersona nie będzie to kosztować podatnika ani jednego centa, za to może przyczynić się do uratowania książki.

Patterson znany jest ze swej aktywności na rzecz czytelnictwa. Dopiero co przeznaczył 250 tysięcy funtów na podupadające niezależne księgarnie w Wielkiej Brytanii, wcześniej na ten sam cel w Stanach Zjednoczonych wydał milion dolarów.

Poniżej możecie zobaczyć klip Jamesa Pattersona:

[aw]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy