Od 1 stycznia twórczość Baczyńskiego, Gajcego oraz Irzykowskiego przeszła do domeny publicznej

1 stycznia 2015

domena-publiczna-2015
Na początku każdego roku na całym świecie otwiera się dostęp do nowych zasobów, które przestały podlegać ograniczeniom prawa autorskiego i przeszły do domeny publicznej. W nowym 2015 roku status domeny publicznej uzyskały kolejne utwory literackie, dzięki czemu będą mogły być swobodnie kopiowane i rozpowszechniane oraz wykorzystywane do tworzenia materiałów edukacyjnych, projektów artystycznych czy aplikacji.

W polskim systemie prawnym autorskie prawa majątkowe wygasają po 70 latach od śmierci twórców: 1 stycznia 2015 roku do domeny publicznej weszła więc twórczość osób, które zmarły w 1944 roku. Są wśród nich poeci Powstania Warszawskiego: Krzysztof Kamil Baczyński, Tadeusz Gajcy, Leon Zdzisław Stroiński, Józef Szczepański „Ziutek”, dzięki czemu w bibliotece WolneLektury.pl zostanie udostępniona kolekcja poetów Powstania Warszawskiego.

W tym roku do domeny publicznej przeszła także twórczość takich postaci jak Stefania Sempołowska (polska nauczycielka i działaczka oświatowa, bojowniczka o prawa dziecka, dziennikarka i pisarka), Zuzanna Ginczanka (polska poetka), czy Karol Irzykowski (polski krytyk literacki i filmowy, poeta, prozaik, dramaturg, teoretyk filmu i tłumacz). Od nowego roku swobodnie korzystać będziemy mogli także z twórczości Edvarda Muncha oraz oryginałów dzieł Romaina Rollanda.

Z kolei nie do końca jasny jest status dzieł Antoine?a de Saint-Exupéry?ego. Francuski pisarz zaginął pod koniec lipca 1944 roku, co z miejsca kwalifikuje go na listę twórców, którzy przechodzą w tym roku do domeny publicznej. Spadkobiercy autora zadbali jednak o to, żeby „Mały Książę”, czyli jedna z najpoczytniejszych książek w historii literatury, dalej była chroniona prawnie i mogła przynosić im profity. Stąd też tytuł dzieła, każdy występujący w nim bohater oraz ilustracje zostały zastrzeżone jako odrębne znaki towarowe.

Pełną listę twórców, którzy w 2015 roku przeszli do domeny publicznej znajdziecie na stronie Koalicji Otwartej Edukacji. Przygotował ją dr Wojciech Sachwanowicz z Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu.

Koalicja Otwartej Edukacji, podtrzymując coroczną tradycję, zamierza zorganizować 13 stycznia o 17:00 w Muzeum Powstania Warszawskiego obchody Dnia Domeny Publicznej. Tematem przewodnim wydarzenia będzie wykorzystanie twórczości z czasu Powstania Warszawskiego. Podczas spotkania zaprezentowane zostaną ciekawe projekty zbudowane w oparciu o zasoby domeny publicznej (biblioteka Wolne Lektury, aplikacja Daily Art), przedstawione polskie inicjatywy współpracy instytucji dziedzictwa ze środowiskiem Wikipedii (GLAM-Wiki) oraz wyniki badania kompetencji instytucji kultury w zakresie wdrażania otwartości.

Więcej o domenie publicznej znajdziecie na stronie: http://domenapubliczna.org/.

[am]
źródło: Koalicja Otwartej Edukacji

Tematy: , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy