Nowa powieść Jonathana Franzena we wrześniu 2015

19 listopada 2014

franzen-nowa-powiesc
Amerykańskie wydawnictwo Farrar, Straus & Giroux zapowiedziało, że nowa powieść Jonathana Franzena, nad którą autor pracuje intensywnie od dwóch lat, pojawi się w księgarniach we wrześniu 2015 roku.

Piąta powieść Franzena nosi tytuł „Purity” i jest wielopokoleniową amerykańską epopeją, rozgrywającą się na przestrzeni kilku kontynentów przez całe dekady. Wprawdzie tytuł z angielskiego oznacza ?Czystość?, jednak w tym wypadku prawdopodobnie odnosi się do głównej bohaterki książki, młodej kobiety imieniem Purity Tyler, lub Pip, która nie zna swojego ojca i wyrusza w podróż, aby ustalić jego tożsamość. Fabuła rozciąga się od Ameryki Północnej i Południowej po Wschodnie Niemcy sprzed upadku Muru Berlińskiego (NRD) i koncentruje się na zagadkowej historii rodziny Pip i związku kobiety z charyzmatycznym hakerem i informatorem.

Podobnie jak wcześniejsze powieści Franzena, „Purity” ma poruszać tematykę równouprawnienia, miłości i rodzicielstwa. Stylistycznie będzie jednak odbiegać od dotychczasowego dorobku pisarza. Prezes wydawnictwa Farrar, Straus & Giroux, Jonathan Galassi, wyjaśnił w oświadczeniu dla prasy, że da się w niej dostrzec „pewien rodzaj bajkopisarstwa”. „Nie jest to czysty realizm. Jest w tej historii coś mitycznego” – dodał.

„Purity” to pierwsza powieść Franzena od czasu wydanej w 2010 roku „Wolności”. Jednocześnie zapowiedziano, że w przyszłym roku ukaże się także autoryzowana biografia pisarza autorstwa Philipa Weinsteina. Prześledzimy w niej metamorfozę, jaką na przestrzeni lat Franzen przeszedł jako człowiek i jako pisarz. Książka zawierać będzie również analizę powstającej powieści.

[er]
źródło: ArtsBeat/New York Times

Tematy: ,

Kategoria: newsy