Noblista Kazuo Ishiguro wyda zbiór tekstów piosenek, które napisał dla Stacey Kent

18 września 2023

Laureat literackiej Nagrody Nobla z 2017 roku, Kazuo Ishiguro, zapowiada na 2024 rok publikację nowej książki. Znajdą się w niej teksty piosenek, które autor napisał dla jazzowej wokalistki Stacey Kent.

Kazuo Ishiguro jest jednym z nielicznych noblistów, nie licząc oczywiście Boba Dylana, który ma również silne związki z muzyką. „Przez lata zyskałem reputację autora opowieści, ale zacząłem od pisania piosenek” – mówi.

W młodości Ishiguro zamierzał zawodowo zająć się pisaniem piosenek. Nauczył się gry na gitarze i po ukończeniu szkoły w 1973 roku wybrał się w podróż po Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, skąd wysyłał taśmy demo do wytwórni płytowych. Ten czas wspominał w ten sposób: „Kiedyś postrzegałem siebie jako typ muzyka, ale przyszedł moment, kiedy stwierdziłem: właściwie to w ogóle nie jestem ja”. Jak tłumaczył, miał zupełnie inny charakter. To nie znaczy jednak, że muzyka nie pojawiła się ponownie w jego życiu.

W 2002 roku Ishiguro został zaproszony do programu BBC Radio 4 zatytułowanego „Desert Island Discs”. Goście proszeni są o wybranie ulubionych nagrań, a także jednej książki i luksusowego przedmiotu, które zabraliby na bezludną wyspę. Ishiguro wybrał m.in. standard „They Can’t Take That Away from Me” Iry i George’a Gershwina w wersji wykonanej przez Stacey Kent.

Na wieść o tym artystka napisała do niego list z podziękowaniami, w którym wyjawiła, że jest jego wielką fanką. Tak zaczęła się ich korespondencja, która w końcu przybrała ramy profesjonalnej współpracy, kiedy Stacey Kent oraz jej mąż i kompozytor Jim Tomlinson zaproponowali, by Kazuo Ishiguro napisał teksty kilku piosenek na jej płytę „Breakfast on the Morning Tram”. Potem pojedyncze teksty pisarza pojawiały się również na kolejnych albumach. Obecnie Kent może pochwalić się wyjątkowym statusem – jest jedyną artystką muzyczną, z którą noblista współpracuje. „To wyjątkowy gitarzysta i autor tekstów, który doskonale rozumie muzykę” – chwali go piosenkarka.

Po latach współpracy Ishiguro zdecydował się zebrać teksty piosenek, które napisał dla Kent, w jednym tomie i wydać w formie książki. Publikacja zatytułowana „The Summer We Crossed Europe in the Rain” (z ang. „Lato, w którym przemierzaliśmy Europę w deszczu” ukaże się 5 marca 2024 roku, czyli dokładnie w trzy lata po premierze ostatniej jak dotychczas powieści noblisty, „Klary i Słońca”. Oprócz tekstów znanych z płyt artystki w książce znajdą się również cztery utwory „kinowe” napisane z myślą o kolejnym projekcie Stacey Kent. Tom uzupełnia wstęp napisany przez Ishigurę oraz ilustracje włoskiej artystki Bianki Bagnarelli oraz kod QR przekierowujący do kompilacji z utworami Kent do tekstów Ishigury.

Angus Cargill, dyrektor wydawniczy z oficyny Faber, która opublikuje „The Summer We Crossed Europe in the Rain” w Wielkiej Brytanii, powiedział, że ksiązka ta jest „fascynującym uzupełnieniem prozy Ishigury”, a w zebranych w niej tekstach autor „porusza wiele charakterystycznych dla niego tematów – pamięć, miłość, podróże oraz wizualne i zapadające w pamięć cechy muzyki”. Książka daje też nowe spojrzenie na pisarstwo noblisty i jego współpracę ze Stacey Kent.

[am]
fot. Les Deux Terres

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy