banner ad

Nieznane fragmenty „Autostopem przez Galaktykę” ujrzą światło dzienne w tym roku

29 maja 2014

autostopem-przez-galaktyke-nowe
Duża ilość nieznanych fragmentów słynnego cyklu Douglasa Adamsa „Autostopem przez Galaktykę” ujrzy światło dzienne w zapowiadanej na październik biografii zmarłego w 2001 roku pisarza, którą napisał J. L. Roberts.

Kiedy po śmierci pisarza kompletowano teksty do książki „Łosoś zwątpienia”, skupiono się głównie na przeszukiwaniu twardych dysków z komputerów należących do Adamsa. Z racji tego, że autor był zwolennikiem nowych technologii, nikt nie pomyślał, żeby przekopać również jego tradycyjne archiwum znajdujące się w Cambridge. Zrobił to dopiero (za pozwoleniem spadkobierców) J. L. Roberts, zbierając materiały do powstającej biografii.

Jak donosi „The Guardian”, skrzynie z notesami i maszynopisami okazały się prawdziwą skarbnicą nieznanych światu fragmentów cyklu „Autostopem przez Galaktykę”. Roberts twierdzi, że znalazł całe rozdziały z nowymi pomysłami, jakich Adams nie wykorzystał w swoich książkach. Wśród nich są m.in. wycięte ustępy z pierwszej części „Autostopem przez Galaktykę”, urywki roboczej wersji tomu „Życie, wszechświat i cała reszta” (w tym międzygatunkowy seks), resztki niewykorzystanych materiałów o tak obiecujących tytułach, jak „Wniebowzięcie świętego Zalabada”, a także surowy scenariusz drugiego sezonu serialu telewizyjnego, którego realizacja nie doszła nigdy do skutku.

Roberts zastrzega, że „żadna z tych rzeczy nie jest ukończona”, dlatego nieznane fragmenty nie zostaną opublikowane w osobnym tomie, lecz znajdą się w jego biografii, gdyż będzie mógł zaprezentować je w odpowiednim kontekście.

Douglas zmarł niespodziewanie w wieku 49 lat na zawał serca. Każdego roku 25 maja, w dwa tygodnie po dacie śmierci pisarza, na całym świecie obchodzony jest Dzień Ręcznika. Fani „Autostopem przez Galaktykę” noszą wówczas wszędzie ze sobą ręcznik, który jest niezbędnym rekwizytem każdego międzygwiezdnego autostopowicza.

Na zdjęciu załączonym do newsa kard z ekranizacji „Autostopem przez Galaktykę” w reżyserii Gartha Jenningsa.

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy