banner ad

Nieznana wcześniej nowela Vonneguta bestsellerem Amazona

11 kwietnia 2012


Napisana 72 lata temu, niepublikowana wcześniej nowela Kurta Vonneguta pt. „Basic Training” wydana została jedynie w formie e-booka i z miejsca weszła na szczyty listy bestsellerów sklepu Amazon.

Nowelka „Basic Trainig” liczy jakieś 20 000 słów. Vonnegut napisał ją w 1940 roku, gdy pracował w General Electric. Początkujący pisarz opatrzył ją pseudonimem Mark Harvey i wysłał do „The Saturday Evening Post”, ale tekst został odrzucony. Niedługo potem Vonnegut został zmobilizowany i wysłany do Europy, gdzie brał udział m.in. w Ofensywie Ardeńskiej. Nowelę wraz z setką innych prac odnalazł w domu pisarza po jego śmierci w 2007 roku wykonawca testamentu.

„Basic Training” ukazał się w Stanach Zjednoczonych nakładem Rosetta Books i z miejsca wspiął się na szczyt listy bestsellerów rankingu Kindle Amazona (nowelę wydano jedynie w postaci cyfrowej).

Opowieść zawiera dobrze znane motywy z twórczości Vonneguta. Jest to historia genialnego pianisty mieszkającego na farmie szalonego krewnego, który każe siebie nazywać Generałem. „Nie ufaj nikomu ani niczemu; jedyną stałą są absurd i rezygnacja, które co prawda nie mogą uchronić nas przed otchłanią, ale mogą nas od niej odciągnąć” – pisze o nowelce wydawnictwo Rosetta Books. „To gorzka, głęboko rozczarowująca opowieść, będąca satyrą na armię, autorytaryzm, relacje między płciami, rodzicielstwo i większość mitów rodziny przyjętych w pierwszej połowie ubiegłego wieku.” Nowela, zdaniem wydawcy, pokazuje także niespodziewany wpływ opowiadań J. D. Sallingera na wczesną twórczość Vonneguta. I tu bohaterem jest zniechęcony nastolatek, który uczy się, że „ludzie rządzący cyrkiem są równie szaleni i niebezpieczni jak ci po drugiej stronie”.

Na zdjęciu załączonym do newsa okładka ebooka „Basic Training” oraz sygnatura, jaką lubił opatrywać swoje listy Kurt Vonnegut.

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy