banner ad

Nielegalne różdżki z „Harry’ego Pottera” przejęte przez polskich celników

4 listopada 2017


31 października na lotnisku w Gdańsku celnicy zatrzymali iście magiczną przesyłkę z Chin. Do firmy z Bydgoszczy miało bowiem trafić 100 sztuk nielegalnych „czarodziejskich” różdżek sygnowanych imionami Harry’ego Pottera, Hermiony Granger i Dumbledore’a.

Choć imiona widniejące na zatrzymanym towarze należą do postaci fikcyjnych, stworzonych przez brytyjską pisarkę J.K. Rowling, to wielkie amerykańskie przedsiębiorstwo mediowe Warner Bros., które nabyło prawa do ekranizacji przygód bohaterów, jest jak najbardziej prawdziwe. Posiada ono również prawa do czerpania korzyści z produkcji wszelkich gadżetów związanych ze światem Harry’ego Pottera, w tym różdżek zatrzymanych na terenie gdańskiego lotniska.

Licencja i jakość wykonania przekładają się jednak na cenę. Przykładowo oryginalna różdżka Dumbledore’a kosztuje około 45 dolarów (nie licząc przesyłki). Tymczasem w Chinach można kupić podrabiane egzemplarze już za 12 dolarów. Najwidoczniej więc sprzedawca z Bydgoszczy uznał, że to dobry sposób na interes.

Jak doszło do ujawnienia nielegalnych czarodziejskich rekwizytów? Przesyłkę nadano w systemie odpraw scentralizowanych, dzięki czemu pracujący przy obsłudze tego typu odpraw funkcjonariusze Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gdyni szybko otrzymali informacje o nietypowym transporcie. W związku z tym na paczkę kurierską z Azji czekała już na terenie Portu Lotniczego w Gdańsku kontrola celna.

W związku z podejrzeniem naruszenia praw własności intelektualnej towar został zatrzymany. Jego wartość to ponad 2,3 tysiąca złotych.

[am]
fot. Urząd Celny

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy