Nie żyje Akiyuki Nosaka, autor „Grobowca świetlików”

14 grudnia 2015

 
Akiyuki Nosaka, japoński pisarz, ale także aktor, piosenkarz i polityk, znany polskim czytelnikom przede wszystkim jako autor opowiadania „Grobowiec świetlików”, zmarł na początku grudnia w tokijskim szpitalu w wieku 85 lat.

Urodzony w 1930 roku w Kakamurze, w Prefekturze Kanagawy, Nosaka zajmował się w swoim życiu wieloma zawodami (był nawet politykiem i kick bokserem). Największą sławę przyniosły mu wojenne historie dla dzieci, szczególnie „Grobowiec świetlików” i „Amerykański Hijiki”, za które w 1967 roku otrzymał prestiżową japońską nagrodę literacką Naoki.

„Grobowiec świetlików” zainspirowany był osobistymi przeżyciami pisarza. Jego siostra zmarła w wyniku choroby, ojciec – w bombardowaniu Kobe podczas II wojny światowej, a druga młodsza siostra – z głodu, niedługo po wojnie. Opowiadanie stało się podstawą uznanego i docenionego na całym świecie filmu anime o tym samym tytule.

W 2003 roku Nosaka doświadczył udaru i od tamtej pory musiał poddawać się rehabilitacji. Mimo to kontynuował pisanie felietonów do dziennika „Mainichi Shimbun”. Nosaka zmarł 9 grudnia w tokijskim szpitalu w wieku 85 lat. Przyczyną śmierci była niewydolność serca spowodowana prawdopodobnie zapaleniem płuc, na które leczył się od jakiegoś czasu.

[ks]

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy