banner ad

Netflix przejął firmę zarządzającą spuścizną Roalda Dahla

23 września 2021

Rywalizacja na rynku serwisów strumieniowych przybiera nowy wymiar. Netflix przejął firmę Roald Dahl Story Company zarządzającą spuścizną pisarza. Oznacza to, że serwis będzie posiadał prawa nie tylko do adaptacji, ale również publikacji książek, gadżetów i wszelkich innych przedsięwzięć związanych z twórczością Roalda Dahla.

Wartość transakcji nie została podana do wiadomości publicznej. Jak informuje Netflix, przejęcie firmy Roald Dahl Story Company to w zasadzie rozszerzenie partnerstwa, które rozpoczęto już w 2018 rok. Wtedy to gigant strumieniowy zyskał prawa do nakręcenia seriali animowanych na podstawie 16 książek pisarza.

Całkowity budżet produkcyjny w ramach tej trwającej umowy licencyjnej wynosi miliard dolarów i obejmuje m.in. serial animowany na podstawie „Charliego i Fabryki Czekolady”, nad którym pracują obecnie reżyser Taika Waititi i scenarzysta Phil Johnston, czy adaptację musicalu „Matylda” we współpracy z Sony i Working Title.

„Te projekty otworzyły nam oczy na znacznie bardziej ambitne przedsięwzięcie – stworzenie unikalnego uniwersum obejmującego animacje, filmy aktorskie, seriale, książki, gry, angażujące doświadczenia, sztuki teatralne, produkty konsumenckie i wiele innych” – tłumaczy Netflix.

Firma Roald Dahl Story Company z siedzibą w Wielkiej Brytanii jest kierowana przez Luke’a Kelly’ego, wnuka zmarłego w 1990 roku pisarza. Zatrudnia 26 pełnoetatowych pracowników w ośmiu działach: teatralnym, rozrywkowym, licencyjnym, wydawniczym, marketingowym, finansowym oraz operacyjnym i projektowym.

W wiadomości skierowanej do pracowników dyrektor Luke Kelly napisał, że „bycie częścią większej firmy zapewni” Roald Dahl Story Company „dodatkowe wsparcie w kontynuowaniu misji”, jaką jest dzielenie się przesłaniem zawartym w historiach wymyślonych przez Roalda Dahla.

„Dzięki wsparciu Netfliksa będziemy w stanie dotrzeć do jeszcze większej liczby młodych ludzi i rodzin na całym świecie” – stwierdził, dodając, że firma upewniła się, że „wszyscy nasi pracownicy będą mogli skorzystać finansowo na sprzedaży”.

Roald Dahl Story Company to dla Netfliksa z pewnością dobra inwestycja. Pisarstwo Dahla cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. Do dzisiaj sprzedano 300 milionów egzemplarzy jego dzieł. Co 2,6 sekundy ktoś kupuje jedną książkę. Powieści Dahla regularnie też były przenoszone na ekran m.in. przez takich reżyserów, jak Steven Spielberg, Robert Zemeckis, Tim Burton, Wes Anderson czy Nicolas Roeg.

[md]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy