Neil Gaiman pisze kontynuację „Nigdziebądź”

14 lutego 2017


Wielu miłośników twórczości Neila Gaimana czekało na tę informację od lat. Podczas spotkania z czytelnikami, które odbyło się w miniony czwartek w nowojorskim The Town Hall, pisarz ogłosił, że pracuje nad kontynuacją powieści „Nigdziebądź” zatytułowaną „Siedem sióstr”.

Gaiman powiedział, że podobnie jak „Nigdziebądź” była „sposobem na opowiedzenie o bezdomności, zaburzeniach psychicznych i wypędzeniu bez faktycznego mówienia o tym”, tak nowa książka będzie częściowo o trudnej sytuacji uchodźców w mieście, które stara się przystosować do niecodziennej sytuacji. „Londyn po Brexicie i cały świat znajdują się w okropnym, paskudnym stanie” – powiedział. „Mogę wziąć całą złość, którą czuję, i umieścić ją w książce” – dodał.

Opublikowana w 1996 roku „Nigdziebądź” była pierwszą samodzielną powieścią Gaimana (po „Dobrym Omenie” napisanym wspólnie z Pratchettem). Wzięła się ze scenariusza miniserialu telewizyjnego, który autor stworzył na potrzeby stacji BBC 2. Głównym bohaterem książki był Richard Mayhew, którego życie – na skutek splotu różnych przypadków – uległo diametralnej przemianie, gdy stał się mieszkańcem Londynu Pod, gdzie magia istnieje naprawdę, szczury i ptaki porozumiewają się z ludźmi, a wokół żyją nieśmiertelne postacie z rzymsko-elżbietańskiej przeszłości miasta. Poprzez tę „małą” zmianę Richard przestał być widoczny dla zwykłych ludzi.

Trudno ocenić, jak długo potrwają prace nad kontynuacją „Nigdziebądź”. Aktualnie autor promuje swoją najnowszą książkę, „Mity nordyckie”, która ukazała się w Stanach 7 lutego. Premiera polskiego przekładu zapowiedziana jest na 1 marca.

[am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy