Naukowcy badali mózg podczas lektury Harry?ego Pottera

4 grudnia 2014

mozg-harry-potter
Co różne obszary mózgu robią podczas czytania literatury? Sprawdzili to naukowcy z Carnegie Mellon University, badając czytelników książki o Harrym Potterze.

Osiem osób czytało rozdział dziewiąty książki J. K. Rowling ?Harry Potter i Kamień Filozoficzny?, ten, który traktuje o pierwszej lekcji latania Harry?ego. Podczas lektury czytającym skanowano mózgi rezonansem magnetycznym. Tom Mitchell, szef Machine Learning Department na Carnegie Mellon University, cieszy się, że badania wyszły dobrze, bo na początku naukowcy byli dość sceptyczni. Według opracowanej przez nich techniki, czytający widzi jedno słowo co pół sekundy, czyli cztery słowa na dwie sekundy ? wtedy następuje skanowanie. Dla każdego słowa tekstu zidentyfikowane zostało 195 szczegółowych funkcji. Stosuje się specjalny algorytm do analizy każdego centymetra sześciennego mózgu dla każdego segmentu czterech słów.

Dzięki takiej metodzie naukowcom udało się utworzyć pierwsze mapy mózgu, z których można dowiedzieć się, które obszary tego organu pracują, gdy o czymś myślimy. „Okazuje się, że ruch postaci, taki jak latanie na miotle, aktywuje ten sam obszar mózgu, którego używamy do postrzegania ruchu innych ludzi oraz ten, którego używamy do rozpoznawania ludzkich intencji” ? powiedziała Leila Wehbe z Carnegie Mellon University.

Uzyskany z badań model jest jeszcze niedokładny, ale w przyszłości może przydać się do nauki czytania, nauki języków obcych, w leczeniu dysleksji czy w badaniach związanych z leczeniem udaru mózgu. Przykładowo, jeśli ktoś ma problemy z nauką języka obcego i nie rozumie danego zdania, skanowanie mózgu może odpowiedzieć na pytanie, czy nie rozumie go, ponieważ nieaktywny jest obszar mózgu odpowiedzialny z gramatykę czy też np. obszar odpowiedzialny za rozumienie pojedynczych słów.

[aw]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy