Nagroda Literacka m.st. Warszawy przyznana. Rymkiewicz odmówił przyjęcia nagrody

25 kwietnia 2015

nagroda-m-st-warszawy-2015-rymkiewicz
24 kwietnia, podczas uroczystej gali w Bibliotece Narodowej, poznaliśmy laureatów 8. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Nagrodę w najważniejszej kategorii, „Warszawski Twórca”, przyznano pisarzowi Jarosławowi Markowi Rymkiewiczowi. Ten jednak odmówił przyjęcia wyróżnienia.

Przewodniczący jury Nagrody Literackiej m.st. Warszawy, Andrzej Makowiecki, powiedział podczas gali: „Jury zdecydowało, że w tym roku tytuł Warszawskiego Twórcy i 100 tysięcy złotych przypadnie Jarosławowi Markowi Rymkiewiczowi. Pisarz, zawiadomiony o tym przeze mnie, oświadczył, że odmawia przyjęcia tej nagrody i dodał, że pragnie się powstrzymać od wyjaśniania tej odmowy. Jury deklaruje pełne poszanowanie deklaracji pisarza i nie zamierza komentować tej sytuacji”. Jak poinformował PAP, wartość pieniężna nagrody zostanie przekazana na stypendia dla młodych literatów

Wprawdzie w wiadomości przekazanej jurorom laureat powstrzymał się przed podaniem powodów swojej decyzji, o wiele bardziej wylewny był w mediach. „Nie chcę i nie mogę być laureatem nagrody, której patronuje Hanna Gronkiewicz-Waltz, ze względu na jej zachowanie po katastrofie w Smoleńsku” – powiedział Rymkiewicz na antenie Telewizji Republika.

Podczas gali poznaliśmy także laureatów w kilku innych kategoriach. Jury – pod przewodnictwem prof. Andrzeja Z. Makowieckiego w składzie: Janusz Drzewucki, Karolina Głowacka, Joanna Kulmowa, Krzysztof Masłoń, Anna Romaniuk oraz Rafał Skąpski, wyłoniło następujących zwycięzców tegorocznej edycji:

W kategorii „Literatura piękna – proza”: wyróżniony medalem i nagrodą pieniężną w wysokości 20 tysięcy złotych został Andrzej Stasiuk za książkę „Wschód” (Wydawnictwo Czarne).

W kategorii „Literatura piękna – poezja”: wyróżniona medalem i nagrodą pieniężną w wysokości 20 tysięcy złotych została Urszula Kozioł za tomik „Klangor” (Wydawnictwo Literackie).

W kategorii „Literatura dziecięca – tekst i ilustracje”: wyróżnione medalami i nagrodami pieniężnymi zostały: Anna Piwkowska (nagroda w wysokości 20 tysięcy złotych za tekst) i Emilia Bojańczyk (nagroda w wysokości 20 tysięcy złotych za ilustracje) za książkę „Franciszka” (Fundacja Zeszytów Literackich).

W kategorii „Edycja warszawska”: wyróżnione medalami i nagrodami pieniężnymi w wysokości 20 tysięcy złotych zostały: Elżbieta Markowska i Katarzyna Naliwajek-Mazurek za książkę „Warszawa 1939-1945. Okupacyjne losy muzyków” (Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego).

Nagroda Literacka m.st. Warszawy jest kontynuacją wyróżnienia o tej samej nazwie przyznawanego w latach 1926-38. Pierwszym jego laureatem był najstarszy syn Adama Mickiewicza – Władysław, ostatnim zaś (przed II Wojną Światową) Leopold Staff (1938). W okresie powojennym istniały w Warszawie nagrody o podobnym charakterze, nie było jednak konsekwencji ani w nazwie, ani w zasadach ich przyznawania. Spośród nazwisk laureatów nagród powojennych warto przypomnieć m.in. Mirona Białoszewskiego, Kazimierza Brandysa, Ernesta Brylla, Juliusza Wiktora Gomulickiego, Hannę Januszewską czy Jerzego Waldorffa. Od reaktywacji nagrody w 2008 roku jej laureatami zostali m.in. Tadeusz Konwicki, Wiesław Myśliwski, Julia Hartwig, Marek Nowakowski, Janusz Głowacki, Eustachy Rylski i Ignacy Karpowicz.

[am]
fot. Michał Kobyliński, Mowimyjak.pl

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy