Murakami i Cunningham wśród nominowanych do Bad Sex Award 2014 za najgorszą scenę seksu w książce

14 listopada 2014

najgorsza-scena-seksu-2014
Znamy już nazwiska pisarzy nominowanych do tegorocznej edycji nagrody Bad Sex in Fiction Award dla najgorzej opisanej sceny seksu w książce. W tym roku o niechlubny laur ubiegać się będą m.in. Haruki Murakami, Michael Cunningham, Wilbur Smith i laureat Bookera Richard Flanagan.

Lista nominowanych robi wrażenie. Mamy na niej laureata tegorocznego Bookera, Richarda Flanagana, u którego w nagrodzonej powieści „The Narrow Road to the Deep North” akt seksualny został przerwany przez psa, trzymającego w pysku zabitego pingwina. Z kolei wyróżniony Pulitzerem Michael Cunningham w powieści „Królowa śniegu” pisał, że usta bohaterki „są czyste w ziołowy sposób, nie ziołowe dosłownie, ale w sensie zielonej gwałtowności”. Nie zabrakło również wymienianego od paru lat w gronie faworytów do Nagrody Nobla Harukiego Murakamiego. W swej ostatniej powieści „Bezbarwny Tsukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa” zamieścił on m.in. taki opis: „Dziewczyny splotły się elastycznie wokół Tsukuru. Piersi Kuro były pełne i miękkie. Piersi Shiro małe, ale jej sutki były twarde jak małe, okrągłe kamyczki. Ich włosy łonowe były wilgotne jak las tropikalny”.

Na liście znalazł się także nigeryjski pisarz Ben Okri, w którego „The Age of Magic” kobieta „staje się świadoma miejsc, które mogły w niej zostać ukryte przez boga z poczuciem humoru”. 81-letni Wilbur Smith zasłużył sobie na nominację m.in. takim oto fragmentem powieści „Desert God”: „Jej ciało było bezwłose. Jej pudenda również były całkowicie pozbawione włosów. Wierzchołki jej warg sromowych wystawały nieśmiało z pionowej szczeliny. Błyszczała na nich słodka rosa kobiecego podniecenia”. Z kolei holenderska pisarka Saskia Goldschmidt popełniła w swojej powieści „The Hormone Factory” następujący ustęp o uwalnianiu bestii z klatki: „Rozpiąłem spodnie, zsunąłem je w dół po biodrach, a moja bestia, w końcu uwolniona z klatki, zerwała się gwałtownie. Zacząłem powoli posuwać się w tę i z powrotem, symulując ją ręcznie, dopóki moja bestia nie znalazła właściwej drogi”.

„Myślę, że jest to jedna z najsilniejszych krótkich list ostatnich lat, mamy na niej prawdziwych gigantów” ? zauważył Jonathan Beckman z magazynu literackiego „Literary Review”, który od 1993 roku przyznaje Bad Sex in Fiction Award określaną jako „budząca największy postrach nagroda w Wielkiej Brytanii”. Celem przyznawania nagrody jest zniechęcenie pisarzy do powierzchownego, pozbawionego smaku, często bezcelowego stosowania opisu seksualnego we współczesnej beletrystyce. Do tej pory na liście laureatów znaleźli się m.in. Norman Mailer, Philip Kerr, Tom Wolfe, John Updike, Jonathan Littell i Nancy Huston. W zeszłym roku zwyciężył amerykański pisarz Manil Suri, który przyrównał orgazm do supernowej. Tegorocznego zwycięzcę poznamy 3 grudnia.

Poniżej możecie zapoznać się z pełną listę nominowanych do Bad Sex in Fiction Award 2014:

Michael Cunningham „Królowa śniegu”
Richard Flanagan „The Narrow Road to the Deep North”
Saskia Goldschmidt „The Hormone Factory”
Haruki Murakami „Bezbarwny Tsukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa”
Ben Okri „The Age of Magic”
Amy Grace Loyd „The Affairs of Others”
Wilbur Smith „Desert God”
May-Lan Tan „Things to Make and Break”
Helen Walsh „The Lemon Grove”
Kirsty Wark „The Legacy of Elizabeth Pringle”.

[aw]

Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy