Manil Suri autorem najgorszej sceny seksu opisanej w książce w 2013 roku

5 grudnia 2013

Suri - kiepski seks
Urodzony w Indiach amerykański pisarz Manil Suri, znany polskim czytelnikom z powieści „Wisznu umiera”, otrzymał tegoroczną Bad Sex in Fiction Award za najgorszą scenę seksu opisaną w książce. W swojej powieści „The City of Devi” autor przyrównał stosunek płciowy do wybuchającej supernowej.

Chociaż konkurencja była w tym roku spora, jurorzy uznali, że rozgrywająca się podczas godziny policyjnej w Mumbaju scena miłosna, w której udział bierze trójka głównych bohaterów (kobieta imieniem Sarita, jej mąż – fizyk Karun – oraz młody gej) nie ma sobie równych w walce o miano najbardziej żenującego opisu seksualnego w prozie, jaka ukazała się na anglojęzycznym rynku w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

W „The City of Devi” znajdziemy m.in. taki oto fragment: „Z pewnością gdzieś w kosmosie wybuchają w tej chwili supernowe. Chata znika, a wraz z nią morze i piasek ? tylko ciało Karuna pozostaje, zespolone z moim. Mkniemy jak superbohaterowie, mijając słońca i układy słoneczne, nurkujemy w ławice kwarków i jąder atomowych”.

Laureat, który jest profesorem matematyki na Uniwersytecie Maryland (USA) i ma już na koncie nominacje do Nagrody Bookera i Nagrody PEN/Faulkner, nie przyleciał na ceremonię do Londynu. Pojawił się za to przedstawiciel jego brytyjskiego wydawcy, Bloomsbury. Odbierając nagrodę w imieniu pisarza, zachęcił czytelników, aby wzięli książkę ze sobą do łóżka i samemu wyrobili sobie o niej opinię.

Bad Sex in Fiction Awards przyznawana jest od 1993 roku. Wśród dotychczasowych laureatów znaleźli się m.in. Norman Mailer, Philip Kerr i Tom Wolfe. W 2008 roku za całokształt twórczości „uhonorowany” został John Updike. Była to prawdopodobnie ostatnia nagroda, jaką otrzymał w swojej karierze literackiej. Niecałe dwa miesiące później autor „Czarownic z Eastwick” już nie żył.

fot. WYPR

Tematy: , ,

Kategoria: newsy